kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje

Akių ligos

Astigmatizmas

Astigmatizmas skiriamas į taisyklingą ir netaisyklingą astigmatizmą.

Taisyklingas astigmatizmas — tai įgimta paveldima anomalija, mažai besikeičianti per visą gyvenimą.

Tiesus, taisyklingas, nedidelis (iki 0,5 D) astigmatizmas pasitaiko la­bai dažnai. Dėl jo žmonės retai skundžiasi, ir jis vadinamas fiziologiniu.

Įgytas, taisyklingas, gana didelis astigmatizmas dažnai atsiranda po intraokulinių operacijų (ypač po kataraktos ekstrakcijos).

Netaisyklingą astigmatizmą dažniausiai lemia pakitimai ragenoje — randai,  keratokonusas.

Astigmatizmas visada mažina regėjimo aštrumą. Akomodacija ir ilga­laikė jos įtampa ne visuomet padeda geriau matyti ir labai dažnai pereina į spazmą. Nekoreguotas astigmatizmas labai dažnai yra blefaritų ir blefarokonjunktyvitų priežastis. Astigmatikai jaučia akių nuovargį ne tik po smulkaus darbo, bet ir ilgiau įtemptai pažiūrėję į tolį (spektaklis, filmas, mašinos vairavimas), nes, nenešiodami akinių, niekada nemato aiškiai.

Korekcija. Cilindriniais stiklais astigmatizmas ištaisomas į sferinę emetropiją, kuri pagal bendras taisykles koreguojama atitinkamais sferi­niais  stiklais.

Paprastam astigmatizmui koreguoti užtenka cilindrinių stiklų. Esant sudėtingam ir mišriam astigmatizmui, naudojami kombinuotieji sferocilindriniai stiklai. Kaip ir visų ametropijų atveju, akiniai parenkami cikloplegijos sąlygomis.

Labai svarbu teisingai nustatyti pagrindinių meridianų kryptį. Objek­tyviai ji nustatoma oftalmometrais. Subjektyviai — keičiant cilindrinio stiklo ašies padėtį bandomajame rėmelyje.

Jei akiniai mažai padeda, bandoma parinkti kontaktines linzes. Kontak­tinės linzės kartais padeda ir esant netaisyklingam astigmatizmui.

Astigmatizmą reikia koreguoti vaikystėje, nes kuo vėliau paskiriami cilindriniai ar sferocilindriniai stiklai, tuo sunkiau prie jų priprantama: akiniai keičia įprastą daiktų vaizdą.

Atsiradus senatvinei toliaregystei ir skiriant akinius artumui, keičiasi tik sferinio stiklo stiprumas, nes astigmatizmo laipsnis (t. y. skirtumas tarp abiejų pagrindinių meridianų) per visą gyvenimą nesikeičia.

Akinius astigmatikai privalo nešioti visą laiką. Esant presbiopijai, jie turi dvi poras akinių.