Akių ligos
Fiziologinės optikos įvadas
Fiziologinės optikos įvadas:
Šviesa — tai elektromagnetinis bangavimas. Žmogaus akies tinklainė jaučia tik tam tikro ilgio bangas: nuo 760 µm (raudona spalva) iki 380 µm (violetinė spalva).
Elektromagnetinių bangų ilgiui matuoti naudojama metrinė sistema: mikromilimetras = mikronas µ, 1=0,001 mm=10-3 mm arba milimikromilimetras = milimikronas µm, 1 µm=0,000001 mm=10-6 mm.
Pagal savo eigą šviesos spinduliai yra trijų rūšių:
- lygiagretūs,
- skleistiniai,
- glaustiniai.
Lygiagretūs spinduliai sklinda iš begalybės. Tačiau begalybės sąvoka labai santykiška: mūsų akiai jau 5 m nuotolis yra begalybė. Spindulius, sklindančius iš 5 m atstumo ir einančius pro vyzdį į akį, vadiname lygiagrečiais. Skleistiniai (diverguojantys) spinduliai sklinda iš netoli esančio taško, arčiau 5 m atstumu. Glaustinių (konverguojančių) spindulių gamtoje nėra. Kol šviesa yra homogeninėse terpėse, ji sklinda tiesiomis linijomis. Sutikę kitokio optinio laužimo terpę, šviesos spinduliai keičia savo kryptį. Dviejų terpių ribos plokštumoje šviesa atsispindi, reflexio, ir lūžta, refractio. Spindulių lūžis priklauso nuo terpių šviesolaužos rodiklio ir nuo terpės paviršiaus formos: vienaip spinduliai lūžta plokštumoje, kitaip — gaubtame paviršiuje. Lygiagretūs spinduliai, perėję pro išgaubtą lęšį, glaudžiasi ir virsta glaustiniais, arba konverguojančiais, spinduliais. Kuo labiau išgaubtas lęšis, tuo stipriau laužiami spinduliai glaudžiasi (38 pav.). Tie patys lygiagretūs spinduliai, perėję pro įgaubtą lęšį, išeina iš jo lūžę divergentiškai ir toliau skleidžiasi.
Lęšių laužiamosios galios matas — dioptrija (D). Viena dioptrija — tai lęšio, kurio židininis nuotolis yra vienas metras, laužiamoji galia, t. y. pro tokį lęšį perėję spinduliai susikerta 1 m atstumu.
Kuo didesnė lęšio laužiamoji galia, tuo mažesnis jo židininis nuotolis, nes lęšio laužiamoji galia (D) atvirkščiai proporcinga jo židininiam nuotoliui (F)., Taigi, žinant lęšio židininį nuotolį, galima nustatyti ir jo laužiamąją galią (refrakciją), pagal formulę: D = 1/F.
Jei F = 1 m, D = 1/1,0 = 1,0 D.
Jei lęšio židininis nuotolis yra 50 cm, tai jo laužiamoji galia D = 1/0,5 = 2,0 D, lęšio su 2,0 m židininiu nuotoliu laužiamoji galia D =1/F = 1/2m = 0,5 D.
Norint apskaičiuoti lęšio židininį nuotolį, reikia vienetą dalyti iš lęšio laužiamosios galios, išreikštos dioptrijomis.
Pavyzdžiui, jei lęšio laužiamoji galia 10,0 D, tai židininis nuotolis 1/10 = 0,1 m (10 cm), jei D = 3,0 D, tai F = 1/3 = 0,33 m (33 cm).