Akių ligos
Kontaktiniai lęšiai (linzės)
Kai akiniai mažai pagerina regėjimo aštrumą, bandomi kontaktiniai lęšiai (linzės).
Naudojimo priežastys ir prielaidos
Kontaktinių linzių (lęšių) naudojimo priežastys ar prielaidos gali būti:
- medicininės – tai gali būti didelė trumparegystė, miopinis (trumparegių) astigmatizmas, keratokonusas, didelė anizometropija, aniridija, afakija;
- profesinės – gali kilti sportininkams bei aktoriams;
- kosmetinės.
Kontaktiniai lęšiai dažniausiai gaminami iš plastmasės ir dedami tiesiai ant ragenos. Ant ragenos jas laiko ašarų plėvelės molekulinė trauka.
Tipai
Kontaktiniai lęšiai gali būti kieti arba minkšti. Kieti kontaktiniai lęšiai individualiai gaminami specialiose laboratorijose kiekvienai akiai atskirai. Minkšti kontaktiniai lęšiai tik parenkami iš pramoniniu būdu pagamintų. Prie minkštų kontaktinių linzių lengviau įprasti, tačiau jos elastingos ir išsigaubia pagal ragenos formą, todėl visai netinka didesnio kaip 1,5 D astigmatizmo, keratokonuso atveju.
Kontaktinis lęšis (linzė) — tai svetimkūnis, kuris dedamas ant ragenos.
Dažniausiai jie nešiojami 4 – 8 val. per parą. Kontaktinės linzės, jas užsidedant bei nusiimant, taip pat per ilgai laikant ant akies, gali sukelti komplikacijų. Tai ragenos erozijos, kurios kartais komplikuojasi keratitu ar ragenos opa.
Minkštos kontaktinės linzės naudojamos ir gydymui. Gerą efektą jos duoda kaip akies „tvarstis“ nudegus akis, esant akių pūslelinei ir kitiems ragenos pakenkimams.
Informacija atnaujinta: 2o19-02-06 14:31:22