Akių ligos
Centrinis regėjimas
Centrinis regėjimas – tai matymas, kai šviesos spinduliai susiglaudžia ties geltonaja dėme (lot. macula). Tai yra pats ryškiausias akies matymas, kai akis geba skirti formas bei spalvas.
Geltonoji dėmė atsakinga už ryškiausio matymo funkciją. Geltonoji dėmė (apie 5 – 6 mm diametro) yra tinklainėje tarp temporalinių kraujagyslių arkadų. Pačiame geltonosios dėmės centre yra centrinė duobutė (lot. fovea centralis) – tai vieta, kuri atsakinga už geriausią regėjimo aštrumą (objektų detalių matymą – veidai ar parašytas tekstas) bei spalvinį matymą. Centrinė duobutė tinklainėje užima tik 1,5 mm diametro, tačiau šioje mažoje vietoje labai tankiai išsidėstę fotoreceptoriai – kūgeliai. Kadangi kitur tinklainėje nėra tokio tankaus kūgelių išsidėstymo, regos aštrumas yra daug mažesnis, pvz.: jau 10° atstumu nuo centrinės duobutės regos aštrumas yra 0,2.
Regos aštrumas
Centrinį matymą apibūdina regos aštrumas (lot. visus).
Regos aštrumas – tai gebėjimas išskirti du taškus, esančius vienas nuo kito tam tikru atstumu.
Kampas, kurį sudaro objekto, į kurį žiūrime kraštiniai taškai, ir mazginis akies taškas vadinamas regos kampu. Regos aštrumas atvirkščiai proporcingas regos kampui: kuo mažesnis regos kampas, tuo didesnis regos aštrumas. Minimalus regos kampas, kuriuo akis mato du taškus atskirai, apibūdina tiriamosios akies regos aštrumą.
Kaip regos aštrumo normą priimta laikyti vienos minutės regos kampą, kadangi daugelio žmonių mažiausias regos kampas ir yra vienos minutės dydžio. Normalus regos aštrumas lygus 1 – tai atvirkščias dydis 1 minutės regos kampui (apskaičiuojamas pagal Sneleno formulę: padalinus atstumą, iš kurio matė, iš atstumo, iš kurio turėjo matyti). Daugeliui žmonių (ypač jaunų) regos aštrumas gali būti didesnis, taip yra, jei regos aštrumo kampas mažesnis pusantro, du ar daugiau kartų.
Vienos minutės regos kampas yra pagrįstas anatomine akies struktūra. Tinklainės centrinėje duobutėje (lot. fovea centralis) yra tik kūgeliai. O jų vieno skersmuo apie 2 – 4 mikronai. Vienos minutės kampą atitinka 4 – 5 mikronų dydžio vaizdas tinklainėje. Todėl du taškus galima matyti atskirai tik tuomet, kai jų vaizdai bus dviejuose skirtinguose kūgeliuose, tarp kurių bus nors vienas nesudirgintas kūgelis. Jei dirginami kūgeliai, esantys vienas šalia kito, tada vaizdas susilieja ir yra matomas kaip vienas taškas.
Regos aštrumas matuojamas santykiniais vienetais. Normalus regos aštrumas yra lygus 1,0 (visus = 1,0). Regos aštrumas gali būti ir mažesnis, jei regos kampas būna didesnis (pvz.: regos kampas 5, tuomet visus 1/5 = 0,2 ). Regos aštrumas kinta priklausomai nuo žmogaus amžiaus: naujagimio regos aštrumas yra apie 0,002, vienerių metų vaiko — 0,1—0,3, 5—15 metų amžiaus — 1,0. Vyresniems žmonėms regos aštrumas linkęs po truputį mažėti.
Regos aštrumas tiriamas optotipais (tai specialiai pritaikyti įvairaus dydžio ženklai): Londolfo žiedai, E simboliai, Snellen’o lentelė, LogMAR, LEA simboliai, HOTV simboliai; Tikrinama iš 5 metrų atstumo, tada kai akys visiškai neakomoduoja. Regos aštrumas nustatomas pagal mažiausius ženklus, kuriuos atpažįsta be klaidų.
Vaikų regos aštrumui tirti yra sukurti skirtingi būdai, priklausomai nuo amžiaus. Kūdikiai seka akimis juos dominantį daiktą, taip pat gali būti naudojamos Teller regos aštrumo kortelės, Cardiff testas. Vyresniems 1- 3 m. vaikams rega pradedama tikrinti paveikslėliais (LEA simboliai), vėliau gali būti naudojami E, HOTV simboliai.
Jeigu tiriamojo žmogaus regos aštrumas yra mažesnis negu 0,1, tai matuojamas atstumas, iš kurio pacientas perskaito pirmąją eilutę (tai atitinka išskleistus pirštus) ir paprašyti ligonį pasakyti, kiek pirštų rodoma. Jei prarandamas centrinis matymas, rega tampa silpna, bet visiškai neapankama, kadangi yra išlikęs periferinis regėjimas. Jei rega prasta ir akis nemato daiktų, o skiria šviesą nuo tamsos, regos aštrumas apibūdinamas kaip šviesos jutimas: visus = 1/∞. Tokiu atveju svarbu nustatyti ar žmogus gerai jaučia šviesą iš visų pusių ir teisingai pasako jos kryptį (šviesos jutimas su teisinga projekcija – visus = 1/∞ projectio lucis certa). Šiuo tyrimu siekiama išsiaiškinti ar likusi tinklainės periferinė dalis gerai funkcionuoja. Jei žmogus visai nejaučia šviesos, tai jo regos aštrumas lygus nuliui (visus = 0,00), tai yra visiškas aklumas (amaurosis).
Oftalmologijoje regos aštrumas tiriamas ne tik iš toli, bet ir iš arti. Tai ypač svarbu vyresnio amžiaus žmonėms bei parenkant akinius skaityti. Speciali lentelė su tekstu, laikoma 33 cm atstumu. Tiriant žymimas atstumas, iš kurio ligonis dar skaitė smulkiausią šriftą bei eilutės numeris.
Amslerio tinklelis, tai testas, kuris padeda įvertinti pakitimus geltonojoje dėmėje. Žmogus gali matyti metamorfopsijas, skotomas. Bet kokie pakitimai turėtų būti įvertinti tolimesniais tyrimais.
Taigi regos aštrumas priklauso nuo:
- Laužiamosios gebos turinčių akies struktūrų (ametropijos, optinių terpių bei jų skaidrumo);
- Akies konvergencijos, akomodacijos – akies gebėjimas prisitaikyti matyti daiktus įvairiu atstumu;
- Tinklainės būklės;
- Perceptorinės struktūros (centrinėje nervų sistemoje, esantys regos branduoliai bei laidai).
Centrinis matymas dažniausiai pažeidžiamas, sergant:
- amžine geltonosios dėmės degeneracija (sausa bei šlapia formos);
- diabetine retinopatija;
- esant geltonosios dėmės paburkimui (tinklainės venos trombozė ir kt.);
- esant geltonosios dėmės (makulos) skylei;
- susiformavus geltonosios dėmės (makulos) epiretininei membranai;
- retinoblastoma;
- tinklainės atšoka;
- neišnešiotų naujagimių retinopatija;
- esant telangiektazijoms makuloje;
- infekcijomis (citomegaloviruso retinitas, histoplasmozė);
- genetinėmis ligomis (retinitis pigmentosa, Stargardt liga, Usher sindromas).
Autorius: Šarūnas Sologubovas (akių ligų gydytojas – mikrochirurgas).
Užsiregistruokite konsultacijai pas akių klinikos “Lirema” gydytoją. Akių chirurgijos klinika “Lirema” yra lyderiaujanti klinika šalyje turinti kelias atstovybes Švedijoje. Čia dirba patyrę oftalmologai ir mikrochirugai, taikantys pažangiausius įvairių akių ligų diagnostikos ir gydymo metodus.
Informacijos šaltiniai:
- Retina and Vitreous, American Academy of Ophthalmology, BCSC, Section 12, 2011-2012.
- Pediatric Ophthalmology and Strabismus, American Academy of Ophthalmology, BCSC, Section 6, 2014-2015.
- Akių ligos, E. Daktaravičienė, G. Juodkaitė, K. Sukarevičius, 1992 m.
- Macula. American Academy of Ophthalmology. https://www.aao.org/eye-health/anatomy/macula-6.
Informacija atnaujinta: 2019-02-06 10:21:18.