Akių ligos
Paslėptas žvairumas
Akį judinančio aparato patologija pasitaiko gana dažnai. Ją gali sukelti įvairios priežastys.
Dažniausiai pasitaiko šie akį judinančio aparato sutrikimai:
- paslėptas žvairumas, heterophoria;
- drauginis žvairumas, strabismus cancomitans;
- paralyžinis žvairumas, strabismus paralyticus; 4) nistagmas, nystagmus.
Kartais esti neįprasta akių padėtis, sukelianti patologijos iliuziją. Tai tariamas žvairumas, pseudostrabismus. Tuomet šviesos atspindys esti ne ragenos centre, o pasislinkęs į medialinę arba lateralinę pusę. Atrodo, kad tuo pačiu metu žvairuoja abi akys (į vidų arba į išorę). Priežastys: kaukolės veidinės dalies bei orbitos sandaros ypatumai, didelis kampas tarp akies optinės ir žiūros linijos (56 pav.). Esant tariamam žvairumui, būna normalus abiakis regėjimas.
Paslėptas žvairumas
Abiejų akių simetriška padėtis normalioje abiakėje raumenų pusiausvyroje vadinasi ortoforija, ortophoria, Žiūrint į tolį, akių žiūros linijos lygiagretės, žiūrint į arti esančius daiktus — susikerta fiksuojamajame taške. Ydinga raumenų pusiausvyra — paslėptas žvairumas (heteroforija). Tuomet akių padėtis esti simetriška tik padedant fuzijai. Uždengus vieną akį, t. y. išjungus fuziją, uždengtoji akis nukrypsta stipriau veikiančių raumenų pusėn. Delną staigiai atitraukus, akis atsistato fiksuodama rodomą objektą. Akies „atsistatymo“ judesys yra svarbiausias heteroforijos požymis. Priežastys: mažas fuzijos plotis, nusilpusi fuzija karščiuojant, susinervinus arba ją visiškai išjungus. Uždengtoji akis gali nukrypti į išorę, exophoria, į vidų, esophoria, viršų arba į apačią, hyperphoria, hypophoria, o taip pat pasisukti, cyclophoria (57 pav.). Išmatuoti heteroforijos laipsnį į tolį ir iš arti galima pasinaudojant Medokso metodu.
Nusiskundimai. Jie priklauso nuo įvairių priežasčių, bet gali atsirasti ir pavargus akims, astenophia. Kartais heteroforija gali pereiti į pastovų žvairumą.
Gydymas reikalingas tik tada, kai atsiranda astenopiniai reiškiniai. Esant refrakcijos ydoms, reikia jas koreguoti. Heteroforijai ištaisyti kartais naudojami prizminiai akiniai.