kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje
2013-09-05

Gerą regėjimą ortokorekciniai lęšiai grąžina miegant

Septynmyliais žingsniais į priekį žengianti medicina siūlo vis daugiau alternatyvų prastu regėjimu besiskundžiantiems žmonėms. Viena jų – ortokorekcija. Tai regos problemų sprendimas specialių lęšių pagalba miegant. Apie ortokorekciją, kuri gali pakeisti akinius, dieninius kontaktinius lęšius ar net chirurginį gydymą, papasakojo Akių klinikos Lirema gydytoja Vilija Tolutienė.

Netyčia išrado amerikiečiai

Specialiai parinkti kieti, taip vadinami ortokorekciniai lęšiai naktį miegant pakeičia ragenos gaubtumą, todėl rytą lęšius išsiėmęs žmogus gali gerai matyti visą dieną. Trumparegystė tokiu būdu nėra išgydoma, tik koreguojama, nes lęšių poveikis yra laikinas ir gaunamas tik reguliariai miego metu nešiojant ortokorekcinius lęšius. Tyrimais įrodyta, kad aštuoniems iš dešimties pacientų ortokorekciniai lęšiai sustabdo trumparegystės progresavimą.
Ortokorekcijos rezultatas pajuntamas jau po keleto lęšių nešiojimo valandų, o maksimaliai regėjimas pagerėja per pirmą lęšių naudojimo mėnesį. Šio korekcijos metodo sukelti pakitimai ragenoje yra laikini ir sugrįžta į pradinę padėtį po keleto dienų, nenešiojant lęšių.

Šis regos korekcijos metodas buvo atrastas beveik atsitiktinai 1960-aisias metais JAV, kai buvo pastebėta, kad kietų kontaktinių lęšių (tuo metu dar nebuvo minkštų kontaktinių lęšių) nešiotojai, išsiėmę lęšius, kurį laiką mato gerai. Nuo tada pradėta ieškoti tokio korekcijos metodo galimybių. Ir tik aštunto dešimtmečio pabaigoje buvo pritaikyta deguoniui gerai pralaidi medžiaga kietų kontaktinių lęšių gamybai, buvo sukurta speciali ortokorekcinių lęšių forma, o pradėjus naudoti ragenos paviršiaus tyrimą specialiu prietaisu (topografu) šis korekcijos metodas pritaikytas praktikoje.

Ortokorekcija taikoma trumparegystei nuo (-) 1,5 iki (-) 4,5 D koreguoti. Nors JAV ortokorekcinius lęšius jau gali įsigyti ir vadinamieji toliaregiai, mūsų šalyje šie lęšiai toliaregiams dar nėra siūlomi.

Tinka judriems vaikams

Svarbiausia ortokorekcijos dalis – kontaktinių lęšių parinkimas ir pritaikymas paciento ragenai. Šiuos lęšius dėl ragenos ypatumų galima pritaikyti tik maždaug trečdaliui žmonių.

Jei kasdien nešiojate kontaktinius lęšius ir ruošiatės „matuotis“ ortokorekcinius, turite padaryti dviejų savaičių pertrauką. Tam naudojamas specialus bandomųjų lęšių rinkinys. Parinkimas užtrunka 3-5 valandas. Su bandomaisiais lęšiais pacientas turi pabūti bent 1,5 valandos, po to jam vėl atliekamas ragenos topografinis tyrimas, kuris leidžia matyti, ar teisingai ortolęšiai veikia ragenos gaubtumą. Po parinkimo procedūros pacientas jau pajunta matymo pagerėjimą. Kiekvienam pacientui lęšiai gaminami pagal individualų užsakymą ir iš JAV pristatomi per mėnesį.
Ortokorekcija itin sėkmingai naudojasi žmonės, kurie darbe privalo gerai matyti, o akiniai ar kontaktiniai lęšiai netinka, pavyzdžiui, sportininkai, ugniagesiai, policininkai. Nors ortokorekcija tinkama bet kokio amžiaus žmonėms, tai bene dažniausiai taikomas korekcijos metodas vaikams nuo 9-10 metų amžiaus, kai korekcija yra būtina, o vaiko drovumas, judrumas, aktyvi veikla trukdo nešioti akinius.

Lęšius saugu nešioti ir kūdikio besilaukiančioms moterims, nes jų priežiūros tirpale nėra agresyvių cheminių medžiagų.

Nešioja jau penktus metus

Akių gydytojai V.Tolutienei neretai tenka griauti mitą, jog ortokorekciniai lęšiai spaudžia rageną ir juos įsidėti yra gana sudėtinga. Tačiau tai tik pirmasis greitai išnykstantis pojūtis. Trumparegystei koreguoti užtenka mikronų dydžio poveikio, kurio žmogus tikrai nejunta. Įpratusiems nešioti įprastus kontaktinius lęšius, įsidėti ortokorekcinius lęšius nėra sudėtinga. Kai kurie lęšių nešiotojai tvirtina, kad kietus lęšius įsidėti netgi lengviau nei įprastus minkštus. Paprastai prie naujųjų lęšių akys pripranta per 10-15 minučių.

„Netgi jei miegate trumpiau nei aštuonias valandas, šie lęšiai netrukdo skaityti, žiūrėti televizorių ar staiga prireikus – vairuoti. Su jais matysite taip pat gerai kaip ir su minkštais kontaktiniais lęšiais ar akiniais“, – aiškino gydytoja V.Tolutienė. Ji paminėjo ir kitą lęšių privalumą. Jei trumparegystė nėra didelė – iki (-)2 D, ortokorekcinių lęšių poveikis juntamas netgi ne vieną, o dvi ar tris dienas iš eilės. Ar lęšius teks įsidėti kasnakt, ar užteks šią procedūrą pakartoti kas antrą ar kas trečią naktį, priklauso ir nuo žmogaus ragenos storio, ir nuo jos elastingumo.

Paprastai ortokorekciniai lęšiai tinkami nešiojimui apie dvejus metus. „Žinoma, lęšius gali tekti keisti ir greičiau, jei augančio vaiko ar bręstančio paauglio regėjimas silpsta, nes ragena auga iki keturiolikos metų. Tačiau kai kurie itin kruopščiai juos prižiūrintys pacientai tuos pačius lęšius naudoja jau ilgiau nei ketverius metus“, – pasakojo gydytoja V.Tolutienė.

Būtina švelniai nuvalyti

Didžiausias ortokorekcinių lęšių priešas – apnašos. Jas pašalinti reikia kiekvieną kartą išsiėmus lęšį apie 30 sekundžių švelniai trinant jį pirštais sudrėkinus specialiu lęšių priežiūros skysčiu.

Nešiojantiems ortokorekcinius lęšius rekomenduojama kas tris mėnesius užsukti į gydytojo kabinetą apžiūrai. Gydytojas patikrins akis, ortokorekcinių lęšių būklę įvertins mikroskopu ir nustatys susidariusių apnašų kiekį. Laiku pastebėti mažiausi pakitimai, kurie dar nesukelia nusiskundimų, padeda išvengti nemalonumų – uždegiminių komplikacijų.

Dėl netinkamos lęšių priežiūros, kaip ir dieninės korekcijos atveju, gresia įvairūs akių negalavimai: konjuktyvitas, keratitas, ragenos opos. Ortokorekcijos negalima taikyti, jei žmogus dažnai serga uždegiminėmis akių ligomis, skundžiasi sausų akių sindromu, jo ragenos jautrumas yra sumažėjęs arba jis yra alergiškas lęšių priežiūros priemonėms.

Grįžti į naujienas