kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje
Sausos akys
2016-05-19

Sausų akių sindromas

Ašaros yra labai svarbios akių būklei, kadangi jos palaiko pastovią drėgmę ir lubrikaciją, o tai yra būtina regėjimo išsaugojimui ir komforto palaikymui. Akies paviršių dengiančią ašarų plėvelę sudaro vanduo – drėgmei palaikyti, lipidai – voko / akies paviršiaus lubrikacijai, mucinai, kurių dėka ašara prikimba prie akies paviršiaus, bei antikūnai ir tam tikri baltymai – apsaugai nuo infekcijų. Šie komponentai yra išskiriami specialių liaukų, išsidėsčiusių aplink akis. Kai šioje ašarų sistemoje atsiranda disbalansas, žmogus gali susirgti sausų akių sindromu.

Kai ašaros nepakankamai drėkina ir sutepa akis, žmogus gali patirti:

  • skausmą;
  • jautrumą šviesai;
  • smėlio pojūtį;
  • svetimkūnio jutimą akyje;
  • perštėjimą;
  • akių paraudimą;
  • vaizdo išsiliejimą.

Gali atrodyti painu, tačiau kartais asmenys, kenčiantys nuo sausų akių sindromo, susiduria su ašarų pertekliumi. Taip atsitinka tuomet, kai akys negauna pakankamai lubrikacijos. Tuomet jos per nervinę sistemą siunčia signalą, kad gautų daugiau lubrikacijos, ir yra užpildomos ašaromis, bandant kompensuoti sausumą. Kaip bebūtų, šios ašaros – tai daugiausia vanduo, jos neturi reikalingų tepimo savybių ar normalių ašarų sudėties. Jos gali išplauti nešvarumus, tačiau akies paviršiaus tinkamai nepadengia.

Kas sukelia sausų akių sindromą

Be jau minėto ašarų tekėjimo sistemos pusiausvyros sutrikimo, sausų akių sindromą taip pat gali sukelti veiksniai, sausinantys ašarų plėvelę. Tai gali sąlygoti sausas oro kondicionieriaus oras, karštis ar kitos aplinkos sąlygos. Taip pat sausų akių sindromą gali sukelti:

  • natūralūs senėjimo procesai, ypač menopauzė;
  • tam tikrų vaistų, tokių kaip antihistamininiai preparatai ar kontraceptinės tabletės, šalutiniai poveikiai;
  • ligos, kurios įtakoja gebėjimą gaminti ašaras (Sjogreno sindromas, reumatoidinis artritas, kolagenozė)
  • struktūrinės vokų problemos, neleidžiančios jiems tinkamai užsidaryti.

Kaip yra gydomas sausų akių sindromas

Daugumai ligonių, turinčių sausų akių sindromą, ašarų funkcijos sutrikimą galima palengvinti, bet ne išgydyti. Sausų akių simptomo gydymo būdai (bet kuris gydymo būdas privalo būti aptartas su akių priežiūros specialistu):

Dirbtinės ašaros ir tepalai. Tai yra pirminis sausų akių gydymo būdas. Dirbtinių ašarų galima įsigyti bet kurioje vaistinėje. Visgi, nėra tokių dirbtinių ašarų, kurios tiktų visiems, taigi jums gali tekti išbandyti keletą variantų, kol atrasite tokias, kurios tiks būtent jums. Jei jūs vargina įsisenėjęs sausų akių sindromas, svarbu naudoti dirbtines ašaras net ir tuomet, kai jaučiatės puikiai. Jei jūsų akys išsausėja ir miego metu, nakčiai galite naudoti tepalus, suteikiančius storesnį lubrikacijos sluoksnį.

Laikina ašarų akučių okliuzija. Kartais būtina uždaryti kelią ašarų nutekėjimui. Laikinai tai galima padaryti su ištirpstančiu kamščiu, kuris yra įdedamas į ašarų lataką apatiniame voke, siekiant nustatyti, ar ilgalaikis kamštis galėtų užtikrinti pakankamą kiekį ašarų.

Netirpstantys ašarų akučių kamščiai ir ašarų akučių okliuzija prideginant. Jei laikinas ašarų drenažo sistemos užkimšimas veikia sėkmingai, tuomet gali būti naudojami ilgalaikiai kamščiai ar prideginimas. Šios priemonės blokuoja “lietaus vamzdį”, kuriuo paprastai ašaros iš akies patenka į nosį, ir taip padidina ašarų lygį akyje. Šie kamščiai gali būti lengvai išimami, labai retai kamštis gali netikėtai iškristi arba pradėti judėti ašarų drenažo sistema žemyn. Daug pacientų, kenčiančių nuo sausų akių sindromo, teigia, jog kamščiai ar chirurginė okliuzija (prideginimas) pagerina situaciją ir sumažina dirbtinių ašarų poreikį.

Restasis, (vietiškai naudojamas ciklosporinas). ir Ikervi gali būti naudojami sausų akių sindromo gydymui. Tai yra akių lašai, kurie padeda akims padidinti pagaminamų ašarų kiekį. Rekomenduojama naudoti tuomet, kai atlikus okliuzija nėra pagerėjimo rezultatų.

Kiti vaistai ir maistinės medžiagos. Kiti vaistai, įskaitant steroidinius akių lašus, trumpą laiką gali būti papildomai naudojami kartu su kitomis ilgalaikėmis priemonėmis. Taip pat vis daugėja tyrimų, jog žuvų taukų ir omega-3 riebalų rūgščių vartojimas yra labai naudingas tiems, kurie kenčia nuo sausų akių sindromo.

Grįžti į naujienas