Akių ligos
Vokų paburkimas
Vokai – skiriami į viršutinį ir apatinį, dengia priekinį akies paviršių ir atlieka svarbias funkcijas – mechaninis/apsauginis barjeras, mirksint nuvalo rageną, veikia kaip ašarų drenažas bei dalyvauja veido išraiškoje. Vokus sudaro daug skirtingų audinių: plona oda, paodis, kremzlė, raumenys, kraujagyslės ir nervai, iš vidaus dengia junginė, juose gausu liaukų), todėl pasitaiko ir įvairių sutrikimų.
Vokų paburkimas (lot. oedema palpebrae), nebūtinai atspindi vietinę patologiją, bet gali būti ir kitų ligų išraiška ar pirmasis signalas apie jas. Kadangi vokai yra veide – jų pakitimus pacientai pastebi pakankamai greitai ir kreipiasi pirmiausia į akių gydytojus. Vokų edemą galima skirti į dvi pagrindines grupes: uždegiminiai ir neuždegiminiai paburkimai.
Uždegiminės vokų paburkimo priežastys
- Vokų uždegimai (miežis, pūlinys/abscesas, rožė ir kt.);
- ašarų aparato (ašarų liaukos, ašarų maišelio uždegimas);
- konjunktivitas/junginės uždegimas;
- ragenos uždegimas;
- akies obuolio uždegimas (panoftalmitas ir kt.);
- akiduobės (flegmona, sausgyslės, antkaulio uždegimas ir kt.);
- sergant ūminiais sinusitais;
- aplinkinių veido audinių uždegimai.
Vokų paburkimo simptomai
Klinika: be voko paburkimo gali lydėti ir kiti simptomai, priklausomai nuo priežasties:
- akies sudirgimas, niežėjimas, paraudimas;
- šviesos baimė;
- padidintas ašarojimas;
- regos pablogėjimas;
- vokų odos paraudimas, išsausėjimas, pleiskanojimas;
- įvairaus pobūdžio išskyros iš akies;
- skausmas;
Neuždegiminės vokų paburkimo priežastys
- Stazinis paburkimas atsiranda atsiradus kliūčiai vietinėje arba akiduobės kraujotakoje ar limfinėje apykaitoje – sutrinka kraujo ar limfos nutekėjimas iš vokų. Nutekėjimas vokų venose gali sutrikti, esant užsitęsusiam blefarospazmui (stipriam užsimerkimui), o akiduobių venose – akytojo ančio trombozei. Sergant lėtinėmis prienosinių ertmių ligomis arba esant randams vokuose – paburkimas (dažniausia vienos akies voko/ų) gali atsirasti dėl limfos nutekėjimo sutrikmo.
Klinika: vokai edemiški, oda melsva, matomas venų išsiplėtimas ir padidintas vingiuotumas.
- Vokų paburkimas sergant kitomis ligomis, kuomet organizme susilaiko skysčiai (inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemos, kepenų, miksedema, trichinelioze).
Klinika: vokai edemiški, minkšti, neskausmingi, oda turi melsvą atspindį. Sergant trichinelioze gali būti grįžtantis vokų paburkimas.
- Angioedema (lot. oedema Quincke) — paburkimas atsirandantis, dėl kraujagyslių pralaidumo padidėjimo, dažniausiai siejama su padidinto jautrumo reakcijomis. Paburkimą sukeliantys veiksniai gali būti labai įvairūs: maisto alergenai, vabzdžių įkandimai, trauma ar medikamentai
Klinika: paburkimas atsiranda greitai, dažniausiai abipus, bet asimetriškai. Pacientas gali jausti padidintą jautrumą edemos vietoje, švelnų niežulį, jei burksta kvėpavimo takai – gali atsirasti dusulys.
- Alerginis dermatitis. Atsiranda esant kontaktui su organizmui jautria medžiaga, pavyzdžiui medikamentais (atropino, antibiotikų, vitaminų lašais ir kt.), cheminėmis medžiagomis.
Klinika: vokai edemiški, rausvi, niežti, paviršiuje gali atsirasti smulkių vandeningų pūslelių, kartu gali būti junginės, nosies gleivinės paburkimas.
Autorius: Šarūnas Sologubovas (akių ligų gydytojas – mikrochirurgas).
Užsiregistruokite konsultacijai pas akių klinikos “Lirema” gydytoją. Akių chirurgijos klinika “Lirema” yra lyderiaujanti klinika šalyje turinti kelias atstovybes Švedijoje. Čia dirba patyrę oftalmologai ir mikrochirugai, taikantys pažangiausius akių ligų diagnostikos ir gydymo metodus.
Informacija atnaujinta: 2019-02-04 10:51:14.