kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje

Akių ligos

Degeneraciniai stiklakūnio pakitimai

Stiklakūnis – tai permatomas gelis, užpildantis 80% akies tūrio. Sudarytas iš vandens, kolageno ir hialurono rūgšties.

Yra išskiriamos dvi stiklakūnio dalys: centrinė (branduolys) ir periferinė (žievė). Stiklakūnis yra tvirtai prisitvirtinęs prie lęšio kapsulės, tinklainės kraujagyslių, regos nervo disko bei geltonosios dėmės.

Degeneraciniai stiklakūnio pakitimai formuojasi vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat esant didelio laipsnio trumparegystei, po akių traumų, kraujagyslinio dangalo uždegimų, krau­josruvų į stiklakūnį.

Užpakalinė stiklakūnio atšoka

Užpakalinė stiklakūnio atšoka (lot. ablatio corporis vitrei ) – tai stiklakūnio atsiskyrimas nuo jo prisitvirtinimo vietų akių dugne (ties regos nervo disku, geltonąja dėme (macula) ir kraujagyslėmis).

Su amžiumi stiklakūnis suskystėja (lot. synchysis) ir susitraukia (lot. syneresis), kadangi hialuronas pradeda kauptis lakūnuose, kurias supa kolageno skaidulos, todėl mažėjant hialurono, stiklakūnis susitraukia.

Dažniausiai procesas vyksta lėtai, metų metais ir dažnai žmogus nieko nejaučia. Jei stiklakūnis atšoka staiga, gali būti jaučiami šviesos blykčiojimai (fotopsijos), naujai atsiradusios drumstelės prieš akį (lakstantys juoduliukai). Jie, kaip ir visos stiklakūnio drumstys, ryškesni žiūrint į baltus ar labai šviesius daiktus. Esant naujiems simptomams, rekomenduojama akių gydytojo apžiūra.

Gydytojas, norėdamas nustatyti stiklakūnio atšoką, naudoja plyšinę lempą (biomikroskopiją), taip pat ultragarso tyrimą bei stiklakūnio atšoką galima matyti optinės koherentinės tomografijos tyrimu.

Jei stiklakūnis išlieka labai stipriai prisitvirtinęs tinklainės vienoje vietoje, suskystėjęs ir susitraukdamas, gali tempti prisitvirtinimo vietą bei sukelti sunkesnes akių ligas: tinklainės plyšį, vitreomakulinę trakciją, makulos skylės formavimąsi. Tinklainės plyšys bei tinklainės atšoka yra būklės, kai reikalinga skubiai kreiptis pagalbos, todėl pacientas turi žinoti šių ligų simptomus ir nedelsiant kreiptis į akių gydytoją. Įspėjantys simptomai būtų:

  • staiga ir gausiai atsiradusios plaukiojančios juodos dėmės (juoduliukai, muselės, siūlai),
  • „žaibavimas“,
  • regos lauke iš bet kurios pusės plintantis šešėlis – „užuolaida“.

Gydymas

Užpakalinei stiklakūnio atšokai gydymas netaikomas. Kol kas nėra sukurta medikamentų lašinimui, kurie turėtų poveikį į akies viduje, esančias stiklakūnio neuždegimines drumstis. Chirurginis gydymas turi didesnę riziką nei naudą, todėl nėra taikomas. Su laiku stiklakūnio drumstys nusėda pagal gravitaciją arba žmogus pripranta ir nejaučia didelio diskomforto.

Stiklakūnio suskystėjimas

Stiklakūnio suskystėjimas (lot. synchysis corporis vitrei). Kintant stiklakū­nio struktūrai, jis skystėja. Suskystėjus atsiranda drumsčių, panašių į siūlus (siūlinė destrukcija) ar į smulkius rožinius taškelius, prikibusių prie stiklakūnio skaidulų (grūdėtoji destrukcija), dėmelių ir taškų, plėvelių pavidalu.

Ligonis jaučia prieš akį lakstančius juoduliukus, nuo kurių kartais kur kas silpniau mato. Jie, kaip ir visos stiklakūnio drumstys, ryškesni žiūrint į baltus ar labai šviesius daiktus. Suskystėjusiame stiklakūnyje drumstys labai paslankios. Lengvai judinant tokią akį joje gali dre­bėti rainelė (iridodonezė). Dėl nežinomų priežasčių gali išnirti lęšiukas ar atšokti tinklainė.

Gydymas

Stiklakūnio suskystėjimo gydymas neduoda žymaus efekto. Drumstims šalinti reikia rezorb­cinio gydymo.

Žiežirbinis stiklakūnio suskystėjimas

Žiežirbinis stiklakūnio suskystėjimas (lot. synchysis scintillans). Suskystė­jusiame stiklakūnyje atsiranda blizgančių cholesterolio, kalcio ir magnio druskų kristalų. Judant akiai, jie kaip „sidabrinis lietus“ pakyla aukštyn ir leidžiasi žemyn. Gerai matyti biomikroskopuojant ir praeinamoje švie­soje. Regėjimui dažniausiai nekenkia.

Gydymas

Gydyti žiežirbinio stiklakūnio suskystėjimo nereikia.

Atšokęs stiklakūnis

Atšokęs stiklakūnis (lot.ablatio corporis vitrei). Stiklakūnis kartais atšoka nuo regos nervo disko. Ligoniams prieš akis tarsi žaibuoja, ir staiga at­siranda drumščių. Oftalmoskopuojant prieš regos nervo diską matyti jo dydžio, žiedo ar ovalo formos paslankus padrumstėjimas, švelniais siūlais susijęs su tinklaine. Tai aplink diską buvusi glija kartu su stiklakūniu ati­trūkusi nuo jo. Per ovalią angą, esančią vietoj atitrūkusio stiklakūnio, tinklainės detalės matyti aiškiau negu šalia jos.

Dažniausiai regėjimas labai nenukenčia, ligonis vėliau mažiau skun­džiasi. Kartais stiklakūnio atšoka, gali atplėšti tinklainę.

Gydymas

Gydyti atšokusio stiklakūnio neįmanoma.

Stiklakūnio susitraukimas

Tai pavojingiausia jo degeneracinių paki­timų apraiška. Stiklakūnis traukdamasis virsta randiniu audiniu, atitraukia nuo odenos tinklainę su gyslaine, sumažėja visas akies obuolys, jis atrofuojasi (lot. atrophia seu phthisis bulbi). Taip gali atsitikti po labai sunkių traumų, lėtinių uveitų, intraokulinių operacijų, per kurias nuteka daug stiklakūnio.

Autorius: Šarūnas Sologubovas (akių ligų gydytojas – mikrochirurgas).

akis


Užsiregistruokite konsultacijai pas akių klinikos “Lirema” gydytoją. Akių chirurgijos klinika “Lirema” yra lyderiaujanti klinika šalyje turinti kelias atstovybes Švedijoje. Čia dirba patyrę oftalmologai ir mikrochirugai, taikantys pažangiausius degeneracinių stiklakūnio pakitimų diagnostikos ir gydymo metodus.

 

Informacijos šaltiniai:

  1. Retina and Vitreous, American Academy of Ophthalmology, BCSC, Section 12, 2016-2017;
  2. Akių ligos, E. Daktaravičienė, G. Juodkaitė, K. Sukarevičius, 1992 m.

Informacija atnaujinta: 2019-02-15 12:35:19.