kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija

Akių ligos

Degeneraciniai stiklakūnio pakitimai

Degeneraciniai stiklakūnio pakitimai formuojasi vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat esant didelio laipsnio trumparegystei, po akių traumų, kraujagyslinio dangalo uždegimų, krau­josruvų į stiklakūnį.

Stiklakūnio suskystėjimas, synchysis corporis vitrei. Kintant stiklakū­nio struktūrai, jis skystėja. Suskystėjus atsiranda drumsčių, panašių į siūlus (siūlinė destrukcija) ar į smulkius rožinius taškelius, prikibusių prie stiklakūnio skaidulų (grūdėtoji destrukcija), dėmelių ir taškų, plėvelių pavidalu.

Ligonis jaučia prieš akį lakstančius juoduliukus, nuo kurių kartais kur kas silpniau mato. Jie, kaip ir visos stiklakūnio drumstys, ryškesni žiūrint į baltus ar labai šviesius daiktus. Suskystėjusiame stiklakūnyje drumstys labai paslankios. Lengvai judinant tokią akį joje gali dre­bėti rainelė (iridodonezė). Dėl nežinomų priežasčių gali išnirti lęšiukas ar atšokti tinklainė.

Gydymas neduoda žymaus efekto. Drumstims šalinti reikia rezorb­cinio gydymo.

Žiežirbinis stiklakūnio suskystėjimas, synchysis scintillans. Suskystė­jusiame stiklakūnyje atsiranda blizgančių cholesterolio, kalcio ir magnio druskų kristalų. Judant akiai, jie kaip „sidabrinis lietus“ pakyla aukštyn ir leidžiasi žemyn. Gerai matyti biomikroskopuojant ir praeinamoje švie­soje. Regėjimui dažniausiai nekenkia.

Gydyti nereikia.

Atšokęs stiklakūnis, ablatio corporis vitrei. Stiklakūnis kartais atšoka nuo regos nervo disko. Ligoniams prieš akis tarsi žaibuoja, ir staiga at­siranda drumščių. Oftalmoskopuojant prieš regos nervo diską matyti jo dydžio, žiedo ar ovalo formos paslankus padrumstėjimas, švelniais siūlais susijęs su tinklaine. Tai aplink diską buvusi glija kartu su stiklakūniu ati­trūkusi nuo jo. Per ovalią angą, esančią vietoj atitrūkusio stiklakūnio, tinklainės detalės matyti aiškiau negu šalia jos.

Dažniausiai regėjimas labai nenukenčia, ligonis vėliau mažiau skun­džiasi. Kartais stiklakūnio atšoka, gali atplėšti tinklainę.

Gydyti — neįmanoma.

Stiklakūnio susitraukimas. Tai pavojingiausia jo degeneracinių paki­timų apraiška. Stiklakūnis traukdamasis virsta randiniu audiniu, atitraukia nuo odenos tinklainę su gyslaine, sumažėja visas akies obuolys, jis atrofuojasi, atrophia seu phthisis bulbi. Taip gali atsitikti po labai sunkių traumų, lėtinių uveitų, intraokulinių operacijų, per kurias nuteka daug stiklakūnio.