kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje
2016-04-14

Viskas apie vitaminą A ir jo naudą mūsų regėjimui

Vitaminas A yra vienas svarbiausių vitaminų mūsų organizmui ir, žinoma, regėjimui. Šis vitaminas iš tiesų yra antioksidantų junginys, kuris atlieka itin svarbų vaidmenį gerindamas mūsų regėjimą, padėdamas augti kaulams ir stiprindamas organizmo imuninę sistemą. Be to, A vitaminas padeda mūsų akims apsisaugoti nuo infekcijų sukurdamas efektyvius barjerus bakterijoms ir virusams.

Svarbu žinoti, kad vitaminas A yra skirstomas į du tipus, priklausomai nuo to, iš kokių produktų yra gaunamas:

  1. Vitaminas A, esantis gyvūninės kilmės produktuose, yra vadinamas retinoliu. Jį mūsų organizmas įsisavina tiesiogiai, o šio tipo vitamino šaltinis yra vištienos kepenėlės, pienas ir sūris.
  2. Iš spalvingųjų vaisių ir daržovių gaunamas vitaminas A, vadinamas provitaminu, į retinolį yra paverčiamas mūsų organizmo po jo įsisavinimo. Geriausi šio vitamino šaltiniai – tai morkos, saldieji pomidorai, špinatai ir lapiniai kopūstai.

Kuo regėjimui naudingas vitaminas A?

Vitaminas A padeda apsaugoti akies rageną ir tai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl jis naudingas mūsų regėjimui. Tyrimai atskleidė, kad akių lašai su vitaminu A yra itin naudingi gydant išsausėjusias akis: įdomu tai, kad jie yra tiek pat efektyvūs, kaip ir brangesni, tačiau A vitamino neturintys specialiai išsausėjusioms akims gydyti skirti akių lašai.

Svarbu žinoti, kad akių lašai su vitaminu A taip pat yra itin efektyvūs akių uždegimams gydyti. Be to, šis vitaminas junginyje su kitais antioksidantais atlieka svarbų vaidmenį mažinant su amžiumi susijusių akių ligų atsiradimo riziką. Nacionalinio akių instituto (JAV) duomenimis, žmonės, buvę didelės akių ligų rizikos grupėje ir kasdien vartoję vitaminų A, C ir E mišinį, per šešerius tyrimo metus 25 proc. sumažino riziką susirgti akių ligomis.

Ankstyvaisiais 2011 metais, Kolumbijos universiteto medicinos centro (Niujorke) tyrėjai atrado, kad sintetikas, gaunamas iš vitamino A, taip pat gali sumažinti Stargardtso ligos progresą. Ši liga lemia regos netekimą jauname amžiuje. Nacionalinis akių institutas (JAV) šiuos tyrėjus apdovanojo 1,25 mln. dolerių, kad pastarieji galėtų tęsti tyrimus ir toliau ieškoti, kaip vitaminas A veikia skirtingus akių tinklainės pokyčius. Šie tyrimai gali padėti gydyti iki šiol gydymo būdų neturėjusias sunkiais regėjimo ligas.

Vitamino A trūkumas

Pirmasis ženklas, atskleidžiantis, kad organizmui trūksta vitamino A, yra prastas matymas naktį. Senovės Egipte suprastėjusį matymą tamsoje žmonės gydė valgydami gyvūnu kepenis ir tik vėliau buvo suprasta, kad būtent kepenyse yra itin daug vitamin A.

Vitamino A trūkumas lemia akių sausumą, neryškų matymą ir ilgoje perspektyvoje – net aklumą. Be to, vitaminas A yra svarbus kūno imuninei sistemai, tad jo trūkumas gali lemti daugybę pavojingų ligų.

Grįžti į naujienas