kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje
2016-03-02

Skaitymas e – skaityklėje, kompiuterio ekrane ar popieriuje: kas geriausia mūsų akims?

Dažnai manoma, kad skaityti sveikiausia popieriuje esantį tekstą. Vis dėlto kompiuteriu dažnas mūsų naudojasi kiaurą dieną, o elektroninės skaityklės patraukia vis didesnio skaičiaus žmonių dėmesį kaip patogus ir nebrangus būdas skaityti knygas ir kitokius leidinius. Tad kaip teksto skaitymas popieriuje, kompiuterio ir e – skaityklės ekrane veikia mūsų akis?

Skaitymas ekrane verčia akis dirbti daugiau

Visų pirma, svarbu žinoti, kad kompiuterių, išmaniųjų telefonų bei planšečių ekranai vaizdą atvaizduoja kitaip nei tekstas popieriuje. Išmanieji įrenginiai bei kompiuteriai vaizdą rodo mažomis dalelėmis, vadinamomis pikseliais. Pikselių fokusavimas mūsų akis verčia dirbti šiek tiek daugiau nei teksto popieriuje fokusavimas. Vis dėlto tobulėjant technologijoms ir ekranų rezoliucijoms, skaitymas ekranuose lemia vis mažiau akių įtampos.

Tyrimai atskleidė, kad skaitydami ekrane mes esame linkę daug mažiau mirksėti ir būtent dėl to akys patiria įtampą, jas ima perštėti.

Elektroninės skaityklės ir tekstas popieriuje taip pat kelia problemų

Visai kitokia situacija yra su elektroninėmis skaityklėmis, tokiomis kaip „Kindle“. Jose yra visiškai kitoks vaizdo atvaizdavimo būdas nei kompiuterio ekranuose, vadinamas E – rašalu. Šis vaizdo rodymo būdas yra artimiausias tam, kurį matome popieriuje, ir įrodyta, kad sukelia mažesnę įtampą akims, lyginant su kitais elektroniniais ekranais.

Vis dėlto skaitymas e – skaityklėse ir popieriuje taip pat turi savo neigiamų aspektų. Skaitant šiais būdais didžiausias problemas dažniausiai sukelia apšvietimas.  Skaitymas prastoje šviesoje apsunkina akių gebėjimą fokusuoti vaizdą, o tai sukelia regos problemų. Skaitymas itin ryškioje šviesoje skatina jus mirksėti rečiau nei normalu, kas lemia akių sausumą.

Kaip skaityti geriausia?

Kiekviena skaitymo forma turi savų pliusų ir savų minusių. Tad čia geriausia rinktis tą skaitymo būdą, kuris yra patogiausias, ir visada vadovautis viena svarbiausia taisykle: nuolat ilsinkite savo akis. Kad ir kur skaitytumėte, planšetėje, kompiuteryje, elektroninėje skaityklėje ar popieriuje, periodiškai darykite akių ilsinimo pertraukėles.

Grįžti į naujienas