Visi žinome, kad norėdami išsaugoti sveikas akis turime nuolat rūpintis vitaminais ir kitomis naudingomis medžiagomis. Vis dėlto dažnas tik įsimena vitamino pavadinimą, tačiau tiksliai nežino, kuo ir kodėl jis naudingas. Vienas naudingiausių vitaminų mūsų regėjimui – tai omega–3 riebalų rūgštys.
Kokiame maiste gausiausia Omega–3?
Omega–3 riebalų rūgštis visiems įprasta suprasti kaip skystus ar piliulėse esančius žuvų taukus. Vis dėlto šios naudingos medžiagos yra ir maisto produktuose: žuvyje, jūros gėrybėse, kaimiškuose kiaušiniuose, linų sėmenų aliejuje, graikiniuose riešutuose, moliūgų sėklose, sojos, rapsų, alyvuogių aliejuje, šparaginėse pupelėse. Be to, daugiausia omega–3 riebalų rūgšties yra skumbrėse, silkėse ir lašišose. Iš augalinės kilmės produktų šios naudingos medžiagos daugiausia randama linų sėmenyse ir graikiniuose riešutuose.
Pasitaiko atvejų, kai dėl kokių nors priežasčių iš minėtų šaltinių omega–3 gauti nepavyksta. Be to, natūralūs šio vitamino šaltiniai nepatenkina padidėjusios omega–3 riebalų rūgščių poreikio, kuris pasitaiko žmonėms, kurie kenčia nuo aterosklerozės, koronarinės širdies ligos, hipertenzijos, yra patyrę miokardo infarktą ar insultą. Tokiais atvejais puikus sprendimas yra specialūs papildai su omega–3.
Gelbėja nuo akių ligų
Omega–3 riebalų rūgštys apsaugo mūsų akis nuo galimų vystytis ligų. Tyrimais įrodyta, kad žmonės, kurių organizmas įsisavino daugiau omega–3 riebalų rūgščių, mažiau linkę į akių raumenų silpnėjimą, glaukomą ir kitus akių sveikatos sutrikimus. Taip pat šis vitaminas gelbsti nuo sausų akių sindromo – apsaugo nuo jo išsivystymo, o sindromui jau esant, padeda jį išgydyti.
Be to, yra atlikta mokslinių eksperimentų su kūdikiais, kurių metu paaiškėjo, kad 2–4 mėnesių laiko kūdikiai, kurie buvo maitinami mišinukais su omega–3 parodė kur kas geresnius regos rezultatus nei tie, kurie šių riebalų rūgščių negavo. Toks tyrimas akivaizdžiai įrodo omega–3 teigiamą poveikį mūsų akims.