kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje
2020-02-03

Apgaulinga akių liga: galite net neįtarti, kad sergate

Sparčiai ilgėjant gyvenimo trukmei, vis sudėtingiau tampa išsaugoti gerą sveikatą, ypač, jei kalbame apie akis. Vyresniame amžiuje ar sergant autoimuninėmis ligomis, padidėja tikimybė susirgti katarakta, geltonosios dėmės ir tinklainės degeneracija. Kai kurių ligų simptomai aiškūs ir gydymas pakankamai paprastas, tačiau viena iš jų – glaukoma – yra ypač klastinga.

Glaukoma – akių liga, priklausanti sudėtingiausių lėtinių ligų kategorijai, kuria sergant būdingas susilpnėjęs regėjimas, susiaurėjęs akiplotis, pakilęs akispūdis ir regos nervo atrofija. Ji gali būti įgimta, kai akies audiniai nėra pakankamai išsivystę, pirminė, kuri ištinka gyvenimo eigoje, ir antrinė, kuriai įtakos turi įvairios traumos ar akių uždegimai.

Pirmieji simptomai nejuntami arba nežymūs

Anot Akių klinikos „Lirema“ akių ligų gydytojos-mikrochirurgės Lilijos Socevičienės, ligos pradžioje žmogus nejaučia jokių simptomų – nei skausmo, nei kad ima siaurėti akiplotis.

„Pagrindiniai glaukomos požymiai – yra susilpnėjęs regėjimas ir padidėjęs akispūdis, tačiau ši liga gali progresuoti net ir esant normaliam akispūdžiui, tuomet kalbame apie vadinamąją normalaus akispūdžio glaukomą, kuri yra ypač sunkiai diagnozuojama,“ – teigia gydytoja.

Sergant cukriniu diabetu dažniausiai vystosi katarakta – lęšio drumstis – lęšis keičia savo formą, užspaudžia akyje esančią struktūrą – priekinį kameros kampą – ir sutrikdo akies skysčio nutekėjimą. Didėjant akispūdžiui, spaudžiamos optinio nervo skaidulos ir prasideda nervo atrofija bei gilėja optinio nervo įduba. Svyruojant cukraus kiekiui organizme, gali būti pažeistos smulkiosios kraujagyslės, dėl ko taip pat sutrinka priekinės kameros skysčio nutekėjimas. Įdomu tai, kad rudaakiams dažniau išsivysto glaukoma, nes šiam akies pigmento tipui labiau pavyksta sutrikdyti priekinės kameros skysčio tekėjimą.

Akies kraujagysles dengia ir lęšiuką laiko tarp rainelės ir gyslainės esantis krumplynas. Prasidėjus jo ir rainelės uždegimui, tarp pastarosios ir lęšiuko susidaro sąaugos, kurios daro įtaką įprastinei vyzdžio reakcijai. Suskaudus akį, reikia nedelsti, nes ankstyva diagnostika gali išgelbėti nuo tokių rainelės ir krumplyno komplikacijų, kaip dėl uždegimo išsivysčiusios antrinės glaukomos.

„Pasitaiko atvejų, kai pacientas kreipiasi dėl ant vyzdžio krašto matomų nupleiskanojusio baltymo mezginėlių – tuomet tikslinga išsitirti širdį, nes tai gali signalizuoti širdies vožtuvo sutrikimus arba eksfoliacinę glaukomą,“ – pastebi mikrochirurgė.

Pati grėsmingiausia yra piktybinės glaukomos forma, kai ligos kilmės priežastys ne visada aiškios, akies spaudimas kyla iki 40 mmHg ir daugiau, ir jei yra nebeefektyvus medikamentinis gydymas, yra būtina chirurginė intervencija.

Prevencija – geriausias būdas apsisaugoti

Visiems, sulaukusiems daugiau nei 40–iems metų, yra rekomenduotina kartą per metus profilaktiškai pasimatuoti akių spaudimą, o pastebėjus daugiau nei 20 mmHg padidėjusį akispūdį, būtina kreiptis į oftalmologą ir išsamiai išsitirti.

Jei glaukoma jau diagnozuota, gali būti paskirtas ir medikamentinis arba chirurginis jos gydymas.

„Šiuo metu pacientui skiriami medikamentiniai lašai, puikiai kompensuojantys akies spaudimą. Jeigu gydytojas skiria daugiau nei trijų rūšių lašus, tinkamiausia būtų kreiptis į specializuotą akių ligų įstaigą ir pagalvoti apie terapiją lazeriu. Pasitaiko atvejų, kai po kurio laiko lazerio terapija tampa neveiksminga, tuomet oftalmologas skiria antiglaukominį chirurginį gydymą,“ – teigia L. Socevičienė.

Norint sėkmingai kovoti su glaukoma, reikėtų papildomai atlikti ir optinės koherentinės tomografijos (OCT) tyrimą, ne tik įvertinantį ragenos būklę, nustatantį regėjimo sutrikimo priežastis, bet ir aiškiai parodantį optinio nervo pakitimus. Taip pat reikalinga ir akių dugno nuotrauka, ypač pacientams, sergantiems diabetine retinopatija.

Anot gydytojos, pagal 2019 m. Higienos instituto duomenis, net 76 proc. Lietuvos gyventojų gyvena apie 2 km nuo gydymo įstaigų – toks atstumas yra ne kliūtis atvykti pasitikrinti, ypač, kai laiku nediagnozuota glaukoma gali tapti aklumo priežastimi.

Vizitui pas oftalmologą galite registruotis telefonu arba internetu.

Grįžti į naujienas