Ryškiau šviečiant pavasario saulei, daugelis griebiasi ieškoti senų ar pirkti naujus saulės akinius. Tik nedaugelis žino, į ką iš tiesų reikia kreipti dėmesį renkantis, kokie ženklai rodo, kad metas atsisveikinti su senaisiais akiniais, ir kas gresia, jei šie išvis pamirštami?
UV spinduliai pagal bangos ilgį skirstomi į UVC, UVB ir UVA. Iki 99 proc. UVC spindulių sugeria ozono sluoksnis, tačiau UVA ir dalis UVB spindulių pasiekia žemės paviršių, o per didelis jų kiekis gali būti žalingas mūsų odai ir akims.
Amžius nesvarbus
Anot Akių klinikos „Lirema“ optometrininkės Linos Černiauskienės, saugoti akis nuo žalingų spindulių poveikio vertėtų kiekvienam, nepriklausomai nuo amžiaus. Ypač pažeidžiami yra vaikai. Jų akies lęšiukas yra itin skaidrus ir gerai praleidžia spindulius į tinklainę.
„Akių apsauga labiau reikėtų pasirūpinti ir asmenims, ilgai būnantiems atviroje saulėje, taip pat turintiems šviesią odą, šviesias akis ar akių ligų. Mus paveikia ne tik tiesioginiai, bet ir nuo įvairių paviršių atsispindėję spinduliai. Kepuraitės ar skrybėlės plačiais kraštais apsaugos tik nuo tiesioginės saulės, todėl svarbu papildomai dėtis ir akinius“, – tvirtina specialistė.
Klaidinga manyti, kad reikia saugoti akis tik saulėtą vasaros dieną. Spinduliai prasiskverbia pro debesis ir gali būti ne mažiau žalingi.
„Rekomenduojama riboti buvimo laiką atviroje saulėje nuo 10–16 val., kai spindulių poveikis yra stipriausias. Spindulių atspindėjimas nuo įvairių paviršių labai skiriasi. Daugiausiai jų atspindi sniegas 80–90 proc., vanduo – iki 30 proc., sausas smėlis – daugiau 15 proc., todėl akiniai reikalingi visais metų laikais“, – pataria L. Černiauskienė.
Keliaujantiems į aukštus kalnus svarbu pasirūpinti akiniais, kurie ne tik gerai dengia akis iš visų pusių, bet ir turi didesnę UV apsaugą ir 4 lęšių tamsumo kategoriją. Nuo sniego atsispindėję spinduliai gali sukelti laikiną ragenos nudegimą – fotokeratitą, tas pats aktualu ir ilgai būnant prie vandens.
Kaip nesuklysti renkantis
Anot optometrininkės, akiniai privalo užtikrinti gerą apsaugą nuo UV spindulių. Taip pat turi būti patogūs, gerai priglusti arti akių. Reikėtų rinktis saulės akinius didesniais lęšiais – taip nuo saulės spindulių, patenkančių pro rėmelio kraštus, bus labiau apsaugotos akys.
„Pagal šviesos pralaidumą akinių lęšiai skirstomi į 5 kategorijas. Atsižvelgiant į Lietuvos geografinę zoną, visiškai pakanka 2–3 kategorijos tamsumo akinių. Vairuojantiems, ar daug laiko praleidžiantiems prie vandens, siūloma rinktis akinius su poliarizuojančiais lęšiais. Tokie akiniai pagerina vaizdo kontrastą, nes pašalinami atspindžiai, susidarantys nuo horizontalių paviršių atsispindėjus šviesai“, – pataria L. Černiauskienė.
Sportininkams, aktyvios veiklos entuziastams, gamintojai siūlo rinktis specializuotus akinius. Tai gali būti ir konkrečiai veiklai pritaikyti akiniai su išskirtinėmis lęšių spalvomis ir dangomis, suteikiantys itin komfortišką ir ryškų matymą.
„Asmenims, kuriems reikalingi koreguojantys regėjimą akiniai, yra keletas pasirinkimų. Tai gali būti akiniai su fotochrominiais lęšiais, kurie tamsėja sureagavę su UV spinduliais. Taip pat gaminami ir korekciniai tamsūs saulės akiniai. Nešiojantiems kontaktinius lęšius ar nusprendusiems atlikti lazerinę regėjimo korekciją tinka įprasti, anksčiau minėti akiniai“ – teigia optometrininkė.
Gali ir pakenkti
Pagrindinė saulės akinių funkcija – apsaugoti akis nuo žalingų UV spindulių ir akinančios šviesos. Akies vyzdys reaguoja į aplinkos šviesą ir, priklausomai nuo jos intensyvumo, susitraukia, taip reguliuodamas šviesos srauto patekimą į gilesnius akies audinius, tinklainę.
„Žiūrint pro tamsius akinius, vyzdys išsiplečia. Dėl šios priežasties tamsių akinių be apsauginio UV filtro nešiojimas ne tik neapsaugos, bet ir stipriai pakenks akių sveikatai. Apsauga taip pat mažėja ir pažeidus akinių lęšius, atsiradus įbrėžimams – tokių akinių reikėtų atsisakyti“, – sako L. Černiauskienė.
Anot specialistės, renkantis saulės akinius, svarbu ieškoti CE ženklinimo, dažniausiai randamo vidinėje akinių kojelės pusėje. Tokie akiniai turėtų apsaugoti akis nuo 380 nm–400 nm UV spindulių.
„Net ir nebrangūs akiniai gali atitikti šiuos reikalavimus. Akinių kainą labiau lemia dizaino išskirtinumas, akinių rėmelio ir lęšių medžiagų kokybė, jų atsparumas aplinkos poveikiui. Jei vis dėlto akinių saugumu abejojama, daugelyje optikos salonų galima juos patikrinti specialiu prietaisu – spektrometru“, – pataria L. Černiauskienė.
Nenešiojant saulės akinių, UV spindulių poveikis gali sukelti tokius trumpalaikius akių pažeidimus, kaip fotokeratitas (ragenos uždegimas) ir fotokonjunktyvitas (junginės uždegimas). Ilgalaikiams priskiriami nepiktybiniai akių junginės dariniai – pingvekula (pinguecula), sparninė plėvė (pterygium).
Su žalingu UV spindulių poveikiu siejamas ir laipsniškas akies lęšiuko drumstėjimas – katarakta bei amžinė geltonosios dėmės degeneracija (AMD).
„Nuo tokio spindulių poveikio akis iš dalies gali apsaugoti kontaktiniai lęšiai ar drėkinamieji lašai, turintys UV apsaugą, tačiau akies junginė ir itin plona oda apie akis lieka neapsaugota. Žalingi spinduliai taip pat gali turėti ne tik didesnės įtakos odos pigmentacijai, bet ir sukelti vėžinių pakitimų, todėl pasirūpinti savo akimis yra itin svarbu“, – apibendrina L. Černiauskienė.