Dauguma žmonių anksčiau ar vėliau susiduria su akių skausmu. Kartais jis praeina savaime, tačiau kartais gali signalizuoti ir apie rimtesnes problemas. Jei susidūrėte su akių skausmu, kreipkitės į savo akių gydytoją – jis nustatys, kas jums yra, ir paskirs atitinkamą gydymą.
Dažniausios akių skausmo priežastys
Diskomfortą ar akių skausmą gali sukelti problemos akyje ar jos struktūrose, tokiose kaip:
- Ragena – tai skaidrus priekinės akies dalies dangalas, laužiantis šviesos spindulius;
- Odena – tai standus, baltos spalvos skaidulinis akies obuolio dangalas, apsaugantis ir sutvirtinantis akies obuolį;
- Junginė – tai labai plona skaidri jungiamojo audinio plėvelė, jungianti vokus su akies obuoliu;
- Rainelė – tai spalvota akies dalis, kurios viduryje yra vyzdys;
- Akiduobė – tai kaulinė įduba, kurioje yra akis ir akies raumenys;
- Akies judinamieji raumenys – tai raumenys, supantys akį;
- Regos nervai – tai nervai, kurie perduoda vaizdinę informaciją ir nervinius impulsus smegenims;
- Vokai – tai išorinė akies danga, kuri apsaugo akį ir nuolat tolygiai paskirsto drėgmę akies paviršiuje.
Galimos problemos su akimis:
Blefaritas. Voko uždegimas ar infekcija, sukelianti akių skausmą ar dirglumą.
Konjuktyvitas. Akių junginės uždegimas, kurį sukelia alergijos arba infekcijos (virusinės ar bakterinės). Kraujagyslės junginėje tampa perpildytos, ko pasekoje paprastai balta akies dalis virsta raudona. Prie simptomų taip pat būtų galima priskirti niežulį ir traiškanojimą.
Ragenos erozija. Įbrėžimai ant ragenos yra vadinami erozija, jie gali būti itin skausmingi. Ragena gali būti pažeista pirštais, medžio šaka ar netgi teniso kamuoliuku. Naudojant antibiotikų akių lašus, paskirtus gydytojo, ragenos erozija paprastai išnyksta be rimtesnių pasekmių.
Ragenos infekcijos (keratitas). Ragenos uždegimą ar infekciją sukelia bakterinės ar virusinės infekcijos. Šios infekcijos dažniausiai yra siejamos su kontaktinių lęšių dėvėjimu nakties metu ar kontaktinių lęšių, kurie nebuvo tinkamai išvalyti ir dezinfekuoti, nešiojimu.
Svetimkūniai. Kad ir kas papultų į akis – purvas, augalo liekanos ar kontaktinio lęšio atplaiša – paprastai tai tiesiog sudirgina akį ir yra lengvai išplaunama kartu su ašaromis ar vandeniu. Tačiau jei svetimkūnis nepašalinamas iš akies, tai gali sukelti ragenos eroziją.
Glaukoma. Tai akių būklė, kuri paprastai neturi jokių išankstinių simptomų. Visgi, uždaro kampo glaukomos atveju, akyje staiga pradedamas justi spaudimas. Glaukomos simptomai: stiprus akių skausmas, pykinimas, vėmimas, galvos skausmas ir prastėjantis regėjimas. Pajutus šiuos simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į gydytojus, priešingu atveju yra rizika apakti.
Iritas ar uveitas. Uždegimas akies viduje, kurį gali sukelti trauma, infekcijos ar autoimuninės ligos. Simptomai: skausmas, raudonos akys, taip pat dažnai pasitaiko suprastėjęs regėjimas.
Optinis neuritas. Tai regimojo nervo, jungiančio akies obuolį ir smegenis, uždegimas. Jį dažnai sukelia išsėtinė sklerozė ar kitos autoimuninės ligos bei infekcijos. Simptomai: regėjimo praradimas, taip pat galimas didelis diskomfortas žiūrint iš šono į šoną.
Sinusitas. Infekcija vienoje iš sinuso ertmių, galinti sukelti spaudimą už akių, bei sukelianti skausmą vienoje ar abejose akyse.
Miežis: Pūlingas blakstienos folikulo ir greta esančių voko krašto liaukučių uždegimas.
Kiti simptomai
Akies skausmas gali atsirasti pats savaime ar kartu su kitais simptomais, tokiais kaip:
- Suprastėjęs regėjimas;
- Traiškanos (gali būti skaidrios, tirštos ar pūlingos);
- Svetimkūnio pojūtis – jausmas, įsivaizduojamas ar realus, jog kažkas yra akyje;
- Galvos skausmas;
- Jautrumas šviesai;
- Pykinimas ar vėmimas;
- Raudonos akys;
- Ašarojimas;
- Po miego dėl traiškanų sulipę akių vokai.
Simptomai, atsirandantys kartu su skausmingomis akimis, gali padėti nustatyti skausmo priežastį.
Tyrimai akių skausmo diagnozei nustatyti
Jei jums skauda akis, nedelskite ir apsilankykite pas akių gydytoją, ypač jei pablogėja regėjimas, jaučiate galvos skausmą, pykinimą ar vemiate. Akių priežiūros specialistai visas reikalingas priemones akių skausmo priežasties nustatymui:
- Patikrinimo plyšine lempa metu naudojama ryški šviesa, kad būtų galima apžiūrėti visą akies struktūrą;
- Plečiantys lašai išplečia vyzdį, kad gydytojas galėtų apžiūrėti akies dugną;
- Akispūdžio matavimo prietaisas (tonometras) – tai prietaisas akispūdžiui matuoti, galintis aptikti aukštą glaukomos sukeltą spaudimą.
Gydymo būdai
Vizitas pas akių gydytoją – tai vienintelis būdas išsiaiškinti akių skausmo priežastis ir gauti tinkamą gydymą. Jūsų regėjimas yra neįkainojamas. Saugokite jį, reaguokite į akių skausmą rimtai.
Norėdami užsiregistruoti vizitui, pasirinkite jums patogiausią miestą (Vilnius, Kaunas ar Klaipėda).