kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje

Akių ligos

Įgimta glaukoma

Ji gali pasireikšti tuoj po gimimo, hydrophthalmus, buphthalmus congenitus, ir vėliau, jau vaikystėje. Įgimtai glaukomai priskiriama ir jaunatvinė glaukoma. Ji, kaip įgimtos glaukomos vėlyvas pasireiškimas, Aiškinama tuo, kad tokiose akyse priekinės kameros kampo neišsivystymas ne toks ryškus, kaip esant hidroftalmui.

Mechanizmas. Įgimta glaukoma — reta autosomo recesyvinė liga. Tokių akių priekinės kameros kampe yra mezoderminė membrana, kuri pridengia trabekulę ir sudaro kliūtį skysčiui nutekėti. Kartais įgimta glaukoma pasitaiko kartu su kita įgimta sistemine patologija: neurofibromatoze (Morbus Recklinghauseni), angiomatoze (Morbus Sturge-Weberi), ir įgimtomis akių anomalijomis (aniridija, Riegerio sindromu ir kt.). Tokius ligonius reikia nuolatos tikrinti, nes glaukoma gali prasidėti bet kuriuo metu.

Ji dažniausiai būna abejose akyse.

Simptomai. Subjektyvūs. Motina ir pediatras turi atkreipti dė­mesį į be aiškios priežasties atsiradusią šviesos baimę, vokų spazmą ir ašarojimą. Jis būna dėl ragenos dirginimo.

Objektyvūs. Padidėjęs akies obuolys (gr. buphthalmus — jaučio akis) (90 pav.). Didelis naujagimių ragenos skersmuo 13—17 mm (norma — 9—10 mm). Suplonėjusi ragena ir odena. Paburkus epiteliui, ilgainiui didėja ragenos padrumstėjimas. Ligai progresuojant, atsiranda linijinių, horizontalių Descemeto membranos įplyšimų. Išsiplečia limbas. Gili priekinė kamera, rainelė atrofuota. Regos nervo diskas gana ilgai būna normalus. Vėliau atsiranda glaukomai būdinga regos nervo disko ekskavacija ir atrofija.

Įtariant įgimtą glaukomą, matuoti akispūdį ir nuodugniai ištirti akis reikia bendroje nejautroje. Akispūdis gali labai svyruoti, ir jo padidėjimas, palyginti su akių pakiti­mais gali būti nelabai žymus. Jei akispūdis normalus, bet yra kitų požymių, nusiraminti dar negalima. Matavimo metu nor­malus akispūdis gali būti dėl anestetikų poveikio ar pama­tuotas tuomet, kai yra pats ma­žiausias. Todėl akispūdį tikrin­ti reikia keletą kartų.

Diferencinė diagnozė. Įgimtą glaukomą reikia skirti nuo didelės ragenos, megalocornea. Kai didelė ragena, akies obuolys yra normalaus dydžio, akispūdis — taip pat normalus.

Prognozė. Anksti išopera­vus ir esant normaliam akispūdžiui, patenkinama, vėlyvose stadijose abejotina.

Gydymas: chirurginis, vaistai neefektyvus. Dažniausiai atliekama goniotomijos (91 pav.) arba goniopunktūros operacija, ku­rias (esant reikalui) galima kartoti, vėlesnėse stadijose – fistulizuojančios operacijos. Ligoniai turi būti dispanserizuoti visą gyvenimą.

Jaunatvinė glaukoma, glauucoma juvenile, atsiranda iki 30 metų amžiaus ir savo eiga bei pakitimais yra tokia pat, kaip atviro kampo glaukoma. Dažnai gydytojai pamiršta, kad glaukoma gali sirgti ir jaunas žmogus. Anksčiau susirgus, ji greičiau pasiekia terminalinę stadiją negu glaukoma, prasi­dėjusi vyresniame amžiuje.

Gydymas: kaip atviro kampo glaukomos.