kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje
2019-12-09

4–iems iš 5–ių žmonių gerą regėjimą galima sugrąžinti

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 285 milijonai žmonių turi regos sutrikimų. 80 proc. jų gali būti išgydyti ar pakoreguoti. Užsienio šalyse itin populiarėjant regos korekcijai lazeriu, neatsilieka ir Lietuva. Kas žmones skatina operuotis, kodėl atrodo, kad operacijai nesiryžta patys gydytojai, ir koks yra sveikos regos receptas – kalbamės su Akių klinikos „Lirema“ akių ligų gydytoja-mikrochirurge Rasa Jankauskiene.

Gydytoja oftalmologe dirbate jau trečią dešimtmetį – kokią regos kaitos tendenciją pastebite Lietuvoje?

Daugiausia pacientų sulaukiame 25–35 metų amžiaus, taip pat tendencingai daugėja ir vyresnių žmonių. Galbūt pagrindinė priežastis yra ta, kad dabar finansinė situacija yra kiek geresnė. Palyginti su pastaruoju dešimtmečiu, smarkiai pasikeitė regos korekcijos kainos ir atlyginimo santykis. Dabar kaina, kurią pacientas moka už gerą matymą ir komfortišką gyvenimą, neatrodo tokia didelė. Įtaką daro ir viešoji erdvė, kurioje galima rasti daugiau informacijos, žmonės dabar yra labiau apsiskaitę ir drąsiau atvyksta į konsultaciją. Dažniausias trumparegių, toliaregių ar astigmatikų nusiskundimas – trukdo atitarnavę akiniai, pacientai pavargę nuo kontaktinių lęšių, girdėjo gerų atsiliepimų, todėl pageidauja regos korekcijos lazeriu.

Pagal naujausius duomenis, pasaulyje per 28–erius metus jau buvo atlikta daugiau nei 16 milijonų lazerinės regos korekcijos operacijų. Ko pacientai labiausiai tikisi prieš ir kuo džiaugiasi po šios procedūros?

Pacientai atvyksta į konsultaciją turėdami juos supančios aplinkos informacijos, kaip gera buvo nugalėti baimę ir visgi ryžtis šiai operacijai. Kadangi akiniais ir kontaktiniais lęšiais reikia rūpintis, laiku keisti, prisiminti prieš miegą išsiimti, daugelis nori atgauti savo laisvę ir sutaupyti laiko bei pinigų ateityje. Pacientus mielai konsultuojame tiek, kiek šie turi klausimų, o atlikę išsamius tyrimus, galime pasakyti, kokį matymo rezultatą pasieksime po operacijos. Labai svarbu išsiaiškinti paciento lūkesčius, kad operacija juos pateisintų. Jeigu lūkesčiai yra didesni nei galime pasiekti chirurginėmis priemonėmis, lazerinės regos korekcijos nerekomenduojame.

Iki šiol esu atlikusi apie 7000 regos korekcijos operacijų ir sutikau pacientų su pačiais įvairiausias regos sutrikimais – matančių prastai, bet nenešiojančių akinių, nešiojančių, tačiau vis tiek blogai matančių. Įsimintiniausias buvo 78–erių metų pacientas, turėjęs kelias akių operacijas – tinklainės, geltonosios dėmės ir lęšiuko implantaciją – kuris vis dar matė prastai. Jam atlikus regos korekcijos operaciją lazeriu, buvo pasiektas labai geras rezultatas, o pacientas nepaprastai laimingas. Kartais esant net ir sudėtingiausioms situacijoms, regą galima pakoreguoti bei kardinaliai pagerinti gyvenimo kokybę.

Operacijos rezultatai akivaizdūs, tačiau baiminamasi, kad ji gali būti skausminga ir skatina akių sausumą. Ar tai tiesa?

Prieš operaciją visiems būna neramu, kaip viskas vyks. Konsultacijos metu kalbamės apie tai, ką atliekant procedūrą jaus pacientas. Nei vienas iš mano pacientų operacijos metu skausmo nejautė – prieš tai yra lašinami akių nejautrą sukeliantys lašai, užtikrinantys paciento komfortą. Po operacijos kelias valandas taip pat neskauda, todėl galima ramiai grįžti į namus. Sunkesnis laikas prasideda po paros, akies gijimo laikotarpiu – tai natūrali organizmo reakcija į procedūrą. Tam klinikoje kiekvienam pacientui duodame tokių papildomų priemonių, kaip lašai ir vaistai, kurie nemalonius gijimo pojūčius numalšina. Šie pojūčiai kiekvienam taip pat labai individualūs – vieniems pooperacinis periodas praeina lyg niekur nieko, kitų organizmas tuo metu prašo pailsėti, neplanuoti svarbių darbų.

Anksčiau buvo manoma, kad regos korekcija lazeriu sąlygoja akių sausumą, tačiau naujausi pacientų tyrimai įrodo, kad akių sausumas nepriklauso nuo korekcijos. Priešingai, pacientai, turėję daugiausiai nusiskundimų dėl sausų akių prieš operaciją, po femtosekundiniu ir eksimeriniu lazeriu atliekamos procedūros, jautė pagerėjimą.

Jei regos korekcija lazeriu suteikia tiek komforto, kodėl akių gydytojai dar vis nešioja akinius?

Labai dažnai iš pacientų sulaukiu klausimo, ar man nereikėjo akinių, ar buvo lazeriu koreguota rega. Viešojoje erdvėje sklando mitų, kad gydytojai, atliekantys tokias operacijas, patys jų vengia – pacientai mikrochirurgus kabinete užtinka nešiojančius akinius. Skubu šį stereotipą neigti – gydytojai tikrai operuojasi, pati esu atlikusi regos korekcijos operaciją ne vienam kolegai bei kurso draugui bei jų vaikams. Manau, toks mitas kilo dėl dažniausiai pasitaikančio 40–45 metų gydytojų amžiaus, kai vyksta natūralūs organizmo pokyčiai ir ima reikėti akinių skaitymui, kurių, atlikus lazerinę korekciją ir sulaukus tokių metų, vis tiek negali atsisakyti – tolio akiniai ir skaitymo yra du skirtingi dalykai. Gydytojai operuojasi, tačiau po operacijos akis atrodo tarsi neoperuota ir pacientai negali atskirti, ar gydytojui buvo atlikta operacija, o gal jam tiesiog nereikia akinių. Tokios informacijos konsultacijos metu nepabrėžiame, nes tai nėra pirmenybinis klausimas – juk konsultacijos laikas skirtas pacientui. Tretiems akiniai galbūt patinka, tinka prie stiliaus, pagražina veidą ir jie nebūtinai yra su dioptrijomis.

Kokį sveikos regos receptą rekomenduotumėte?

Pagrindiniai geros regos faktoriai – buvimas lauke, žiūrėjimas į tolį ir grynas oras. Darbas iš arti, maži ekranai skatina trumparegystės vystymąsi, ypač jauniems žmonėms, kai akis dar auga. Genetika taip pat turi įtakos regos būklei, nuo jos nepabėgsime, tačiau tausodami akis, galime situaciją kreipti į gerąją pusę ir išvengti daugelio susirgimų. Akių mankštos taip pat naudingos, tačiau tam reikia skirti laiko, o dažniau būnant lauke gaunama dviguba nauda – ir akys sveikos, ir galvą gerai pravėdinti. Mano asmeninis sveikos regos receptas – pozityvus požiūris į gyvenimą, taip palaikoma ne tik gera rega, bet apskritai viso organizmo sveikata.

Pasitikrinti, ar regos korekcija lazeriu Jums galima, galite nemokamai internetu.

Grįžti į naujienas