kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje
2014-05-21

Visa tiesa apie toliaregystę ir trumparegystę

Šviesai pasiekus akį ji toliau keliauja pro rageną. Čia šviesos spinduliai lūžta. Toliau spinduliai patenka į lėliukę ir šviesa vėl lūžta lęšiuke. Paprastai ragena ir lęšiukas sufokusuoja šviesą taip, kad tinklainėje susiformuotų ryškus vaizdas. Taip galime matyti daiktus. Jei akis dėl kokių nors priežasčių negali sufokusuoti šviesos tiksliai tinklainėje, mes matome blogai. Taigi, kas vyksta akyje?

Kas yra trumparegystė?

Kartais akies obuolys užauga per ilgas arba ragena būna per stipriai išgaubta, todėl šviesos spinduliai sufokusuojami dar prieš pasiekiant tinklainę. To pasekmė – objektai, esantys toli, atrodo neryškūs, o artimi objektai matomi aiškiai. Šis reiškinys vadinamas miopija arba trumparegyste. Kaip taisyklė, dauguma mūsų gimstame būdami šiek tiek toliaregiai. Mes geriau matome daiktus, esančius toliau, nei tuos, kurie yra arti mūsų. Tai nutinka todėl, kad naujagimiai gimsta akims dar pilnai nesuaugus ir nepasiekus viso tikrojo ilgio. Vėliau, kai akys pilnai suauga (tai nutinka maždaug aštuntaisiais gyvenimo metais), regėjimas normalizuojasi. Tai vadinama emetropija. Tačiau kai kuriais atvejais akies obuolys nenustoja augti ir tampa per ilgas. Taip prasideda trumparegystė. Pirmieji šio regėjimo sutrikimo simptomai paprastai pasirodo prasidėjus brendimui ir palaipsniui stiprėja, kol asmuo (ir jo akis) visiškai suauga. Trumparegystė gali svyruoti nuo lengvų atvejų, kai gydymas nebūtinas, iki sunkių, kai asmens regėjimas stipriai nukenčia.

O kas ta toliaregystė?

Toliaregyste arba dar kitaip hipermetropija – vadinamas regėjimo sutrikimas, kai akies obuolys yra šiek tiek per trumpas arba ragena yra per plokščia. Šio sutrikimo pasekmė – vaizdai yra fokusuojami už tinklainės, akies užpakalinėje dalyje. Tokiu atveju vaizdai, esantys arti, atrodo neryškūs, migloti. Skaitymas ar darbas prie kompiuterio toliaregystės atveju kartais gali sukelti net galvos skausmą ir pykinimą. Kita vertus, hipermetropija turi savų privalumų – toliaregiai žmonės gerai mato objektus, esančius toli, dažnai pastebi juos daug anksčiau nei kiti gali įžiūrėti. Toliaregystė, kaip ir daugelis kitų regėjimo sutrikimų, paprastai yra paveldima. Ji gali būti stabili arba progresuojanti. Kaip ir trumparegystė, toliaregystė būna lengva ar toli pažengusi. Toliaregystė taip pat išsivysto ir senatvėje, kai lęšiukas dėl amžiaus nepajėgus išsigaubti tiek, kad vaizdas būtų sufokusuojamas tinklainėje.

Kaip matuojami šie sutrikimai?

Akių gebėjimas laužti šviesos spindulius yra matuojamas dioptrijomis. Dioptrija yra vienetas, kuris nusako optinę lęšio galią. Pavyzdžiui, regėjimo sutrikimas įvertintas -3,00 dioptrijomis ir mažiau yra laikomas lengvu trumparegystės atveju; tarp -3,00 ir -6,00 dioptrijų – vidutinio sunkumo trumparegystė. Trumparegystė, didesnė nei -6,00 dioptrijos, yra laikoma sunkiu atveju. Tačiau nusiminti neverta – šiandien žmonės, turintys regėjimo sutrikimų (net sunkiais atvejais) neprivalo kankintis.

Kaip tai gydoma?

Tiek trumparegystę, tiek toliaregystę galima lengvai pažaboti nešiojant koreguojančius akinius, kontaktinius lęšius arba pagydyti pasitelkus regėjimo korekciją lazeriu. Nustačius teisingą diagnozę ir pritaikius atitinkamą gydymą, dauguma trumparegių ir toliaregių žmonių gali susigrąžinti nepriekaištingą regėjimą. Pasikonsultuokite su savo oftalmologu – gydytojas padės įvertinti jūsų galimybes.

Grįžti į naujienas