Nusilpęs ar nuolat silpstantis regėjimas paprastai sukelia ne vieną nepatogumą. Vieniems stresą kelia tai, kad reikia nešioti akinius, kiti jaučia nepilnavertiškumo kompleksą dėl negalėjimo matyti taip gerai, kaip matė iki šiol. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad net 25 proc. amerikiečių virš 50 metų, kenčiančių nuo su amžiumi susijusio matymo susilpnėjimo, išgyvena klinikinę depresiją.
Emocinis regos silpnėjimo poveikis – milžiniškas
Emocinis regos silpnėjimo poveikis žmogui yra neginčytinas. Vyresnio amžiaus žmonėms tai – aiškus senėjimo ženklas, jaunesniems – žinojimas, kad visą gyvenimą teks atidžiau rūpintis regėjimu. Be to, matymo silpnėjimas dažnai lemia tai, kad tenka atsisakyti įvairių pomėgių, tokių kaip kruopštūs užsiėmimai – nėrimas, mezgimas ar siuvinėjimas.
Dažnam sunku susitaikyti ir su ta mintimi, kad visada ir visur reikės turėti akinius, o jei netyčia jiems kas nutiktų, gebėjimas savarankiškai veikti būtų apribotas. Gąsdina tokios situacijos, kaip, pavyzdžiui, išvykus nuosavu automobiliu kelis šimtus kilometrų nuo namų ir sulaužius akinius, kils daug keblumų su automobilio vairavimu atgal, nes neturint akinių parvairuoti pačiam būtų nesaugu ir sudėtinga.
Vyresnio amžiaus žmonės, silpstant regai, aiškiai jaučia kaip mažėja jų gebėjimas būti nepriklausomiems. Imant vis prasčiau matyti atsiranda daugybė dalykų, kurių žmogus negali padaryti pats – tam jam reikalinga pašalinių žmonių pagalba. Tai ypatingai veikia žmogaus emocinę būklę ir gali lemti rimtos depresijos atsiradimą – nenorą eiti iš namų, užsidarymą savyje, atsiribojimą nuo bet kokios veiklos.
Kaip gyventi smagiai silpstant regėjimui
Silpnėjant regėjimui, ypatingai svarbu suvokti problemą ir rasti būdus ją išspręsti. Nepaisant to, kad regėjimas kiekvienam mūsų yra itin svarbus, priemonių ir toliau gyventi pozityviai ir nesijaudinant dėl pašalinių nesklandumų, tikrai yra. Jei nerimaujate dėl akinių būtinumo ir itin prastai matote be jų – visada turėkite antrus akinius, kurie išgelbės, jei nešiojami sulūš ar suduš. Jei akiniai trukdo užsiimti mėgstama veikla, pavyzdžiui, sportuoti ar šokti, įsigykite linzes. Be to, lazerinės akių korekcijos operacijos šiandien yra visiems prieinamos ir beveik garantuojančios puikų rezultatą – jei prasta rega jums itin trukdo gyventi, nesibaiminkite imtis ir šios priemonės.
Jei regėjimas silpsta dėl senatvės, nesijaudinkite ir pasistenkite kiek pakeisti savo įpročius taip, kad regėjimas jums netrukdytų. Nuosavą automobilį pakeiskite viešuoju transportu, raskite naujų pomėgių, kuriems nebūtinas didelis kruopštumas, pavyzdžiui, galite užsiimti joga ar mėgautis pasivaikščiojimais parke. Jei mėgstate skaityti, pakeiskite įprastas knygas audio knygų įrašais – susilpnėjęs regėjimas netrukdys, o literatūra galėsite mėgautis ir toliau.
Be to, jei jūsų artimasis susiduria su regos problemomis, nepamirškite, kad jūsų vaidmuo padedant jam toliau gyventi kokybišką gyvenimą taip pat yra labai svarbus. Visų pirma, padėkite jam suvokti, kad silpstantis regėjimas nėra pasaulio pabaiga, paguoskite ir nuraminkite, leiskite išsišnekėti ir parodykite, kad galima kokybiškai gyventi ir turint regos sutrikimų.