Nuolat rasojančių ar lūžtančių akinių bėdos, rūpesčiai keičiant kontaktinius lęšius ar užsiimant sportine veikla, noras prisidėti prie tvaresnio vartojimo ir troškimas gyventi komfortiškiau skatina susimąstyti apie regos korekciją lazeriu. Ką apie procedūrą reikėtų žinoti ir kaip pasirinkti tinkamiausią lazerinės akių korekcijos būdą?
Naujos kartos lazeriai užtikrina saugų rezultatą
Anot Akių klinikos „Lirema“ akių ligų gydytojos mikrochirurgės Eglės Juzėnaitės, tokie dažniausiai pasitaikantys regos sutrikimai, kaip trumparegystė, toliaregystė ar astigmatizmas, lazeriu gali būti pakoreguoti itin greitai ir saugiai.
„Lazeris, fiksuodamas akies padėtį net 5–iomis dimensijomis, abiejų akių operaciją atlieka vos per keliolika minučių ir leidžia pasiekti labai tikslų rezultatą. Analizuojama ne tik akių, bet ir vyzdžio padėtis – šiam nukrypus į šoną, lazeris sustoja ir galima procedūrą tęsti nuo ten, kur darbas nutrūko – tai visiškai saugu“, – teigia E. Juzėnaitė.
Mikrochirurgė taip pat pabrėžia, kad regos korekcija lazeriu yra tinkama ne visiems. Ji galima tik sulaukus pilnametystės, kai akies obuolys yra visiškai susiformavęs, iki maždaug 45–erių, prieš prasidedant natūraliam akies lęšiuko standėjimo procesui, vadinamajai presbiopijai, kai ima reikėti skaitymo akinių.
„Pacientui atvykus į konsultaciją teiraujamės, ar rega buvo stabili bent vienerius metus, ar nesergama kitomis, regėjimui įtakos turinčiomis lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, glaukoma, ar moterys nesilaukia ir nemaitina, atliekame visus išsamius regos tyrimus, nustatančius ragenos storį ir bendrąją akių būklę, ir tik tada patvirtiname, ar regos korekcija lazeriu pacientui yra galima“, – tikslina gydytoja.
Anot mikrochirurgės, nuolat dirbant su tokiais rinkoje lyderiaujančiais, didžiausiais ir patikimiausiais lazerių gamintojais, kaip „Schwind eye tech solutions“, „Carl Zeiss AG“ ir „Ziemer Group AG“, operacijų metu naudojantis naujausia lazerine technika, procedūrą galima atlikti greitai bei nuo dehidratacijos rageną itin apsaugančiu būdu.
Tausojantys akių chirurgijos standartai
Atvykus į konsultaciją dėl regos korekcijos lazeriu, gydytojai ne tik atlieka išsamius regos tyrimus, bet ir teiraujasi apie paciento gyvenimo būdą, darbą bei veiklas.
„Lazerinė korekcija galima jau kitą dieną po konsultacijos. Tą pačią dieną procedūros nerekomenduojame, nes konsultacijos metu yra plečiami vyzdžiai, kurie operacijos metu turi būti susitraukę. Standartą visada parenkame tik atsižvelgę į paciento darbo specifiką, laisvalaikį ir išsamius tyrimų rezultatus“, – tvirtina E. Juzėnaitė.
Anot gydytojos, regos korekcijos lazeriu rinkoje galima sutikti kelis pagrindinius siūlomus standartus, tačiau retas kuris įžengęs į oftalmologo kabinetą iš tiesų žino jų skirtumus.
SMART standartas (LASEK arba TransPRK)
SMART standartas, dar kitaip vadinamas be pjūvio, Akių klinikose „Lirema“ atliekamas naudojantis naujosios kartos vokiečių gamintojų „SCHWIND eye-tech-solutions“ arba „Carl Zeiss Meditec“ eksimeriniais lazeriais. Tarptautiniai pavadinimai LASEK ar TransPRK yra akronimai, t.y. kelių terminų trumpiniai, reiškiantys chirurginę procedūrą, kurios metu veikiant lazeriui chirurgiškai keičiama ragenos forma ir koreguojamas matymas (angl. LASEK – laser assisted epithelial keratomileusis, TransPRK – trans-epithelial photoreftactive keratectomy). Ragenos epitelis SMART standartu atsluoksniuojamas medicininiu tirpalu, tuomet lazerio spinduliu be prisilietimo paveikiama viršutinė ragenos dalis, keičiamas jos gaubtumas ir regėjimas pagerėja.
SMARTSURFACE standartas (LASEK arba TransPRK)
Šio tipo operacija operacija atliekama naudojantis naujosios kartos vokiečių gamintojų „SCHWIND eye-tech-solutions“ lazeriu. Pavadinimas „SmartSurfACE“ kilo nuo tokio pat lazerio veikimo programos pavadinimo. Atliekant operaciją „SmartSurfACE“ standartu, ragenos epitelis nugarinamas lazeriu – būtent tai skiria SMART ir SMARTSURFACE regos korekcijas. Paviršinė ragenos dalis lygiai taip pat, kaip ir pirmuoju atveju, yra veikiama lazeriu ir matymas pagerinamas.
PREMIUM standartas (LASIK)
Šiuo standartu operacija atliekama dviem lazeriais – femtosekundiniu šveicarų lazeriu „Ziemer“ ir naujosios kartos eksimeriniu vokiečių lazeriu „SCHWIND eye-tech-solutions“. Vienu lazeriu yra suformuojamas ir atkeliamas ragenos lopelis, kito lazerio spinduliu veikiama paviršinė ragenos dalis ir lopelis užverčiamas. Tarptautinis pavadinimas LASIK yra anglų kalbos akronimas nuo laser assisted in situ keratomileusis, reiškiantis procesą, kurio metu performuojama ragena ir šviesos spinduliai imami laužti taisyklingai.
„Pirmaisiais dviem standartais atliekant regos korekciją akies ragena atrodo taip lyg operacijos nebūtų buvę. Gyventi be akinių pacientas gali iškart, o visiškas operacijos efektas pasiekiamas per keletą savaičių. Šie būdai siūlomi tiems, kurie mėgsta gyventi aktyviai, užsiima kontaktiniu sportu ar kita didesnės akių sužeidimo rizikos turinčia veikla“, – pabrėžia E. Juzėnaitė.
Anot mikrochirurgės, PREMIUM standartas yra ypač tinkantis skausmo netoleruojantiems, gyvenantiems svetur ar į Lietuvą atvykstantiems tik trumpam, kai tikimasi itin greito akių gijimo.
„Bet kuriuo standartu atliekant operaciją galutinis procedūros rezultatas pasiekiamas vienodas, skiriasi operacijos atlikimas ir akių gijimo laikotarpis. Beveik du dešimtmečius būdami rinkoje, savo klinikose turėdami naujausius lazerius ir dirbdami su ilgametę patirtį sukaupusiais mikrochirurgais, galime užtikrinti pacientui saugiausius regos gydymo būdus“, – apibendrina gydytoja.
Pasitikrinti, ar regos korekcija lazeriu Jums galima, galite nemokamai internetu.