kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje

Lazerinis tinklainės gydymas

Tinklainė yra plonas ir šviesai jautraus nervinio audinio sluoksnis, dengiantis akies obuolio vidų. Nervinės ląstelės šviesos signalą paverčia impulsais, kurie toliau keliauja į galvos smegenis, kur suformuojamas vaizdo suvokimas. Anatomiškai tinklainė skirstoma į centrinę, kitaip vadinamąją makula arba geltonąja dėme, ir periferinę. Geltonoji dėmė atsakinga už ryškų centrinį matymą, skaitymą, o periferinė tinklainė – už akiplotį, orientaciją aplinkoje.

Akies obuolio vidų užpildo skaidri, skysta, savo struktūra į želė panaši medžiaga, kuri bėgant metams skystėja ir atlimpa nuo tinklainės. Vykstant amžiniams procesams, esant tam tikriems rizikos veiksniams (pvz., aukšto laipsnio trumparegystė, buvusi akies trauma) gali atsirasti tinklainės ligų, kurias reikia gydyti lazeriu.

Lazerinis tinklainės gydymas

Lazeris yra koncentruotos šviesos spindulys, kurį galima labai tiksliai sufokusuoti į pažeistą audinį. Tai yra neinvazinis tinklainės gydymo metodas.

Dažniausiai lazeriu gydomos tinklainės ligos:

  • Tinklainės plyšiai ir periferinės degeneracijos.
    Lazeriu pažeistose vietose paveikiama tinklainė, šios vietos randėjant sutvirtėja ir degeneracija nebeplinta.
  • Geltonosios dėmės paburkimas.
    Dažniausiai atsiranda dėl diabetinės retinopatijos (tinklainės pažeidimo, sergant cukriniu diabetu), centrinės tinklainės venos okliuzijos (užsikimšimo, nepraeinamumo). Šių ligų metu iš pažeistų kraujagyslių sunkiasi skystis, kuris pažeidžia nervinių ląstelių funkciją. Tinklainę gydant lazeriu, mažėja kraujagyslių pralaidumas.
  • Netaisyklingai augančios tinklainės arba gyslainės kraujagyslės.
    Lazeriu galima sustabdyti tinklainėje pradėjusias augti netaisyklingas kraujagysles, galinčias pakenkti matymui.

Kaip vyksta procedūra?

Sulašinami lašai, išplečiamas vyzdys ir nujautrinamas akies paviršius. Gydytojas prie akies priglaudžia specialų kontaktinį lęšį – taip apsaugoma nuo mirksėjimo. Gydymo lazeriu metu matomi ryškūs šviesos blyksniai. Svarbu, kad pacientas nejudintų galvos.

Ar skauda?

Lazerinis gydymas yra neskausmingas, nemaloni gali būti tik matoma ryški šviesa. Po gydymo akis gali būti sudirgusi, paraudusi, pirmas kelias valandas matymas gali būti pasiliejęs.

Ši procedūra itin sumažina tinklainės atšokos riziką, tačiau neapsaugo nuo kitų akių ligų. Būtina kreiptis į specialistą, jei:

  • prieš akis atsirado naujų drumsčių;
  • žybčioja, blykčioja;
  • pasikeitė matymas – prieš akį „užtraukė užuolaida“.