Keratokonusas
Keratokonusas – savaiminis ragenos plonėjimas ir gaubimasis, sukeliantis nekoreguojamą refrakcijos ydą, negrįžtamai bloginantis regėjimą.
Ši ragenos liga diagnozuojama remiantis anamneze, refraktometrija, keratometrija, ragenos topografija, pachimetrija. Tiksliausias prietaisas ragenos analizei, keratokonuso diagnostikai ir ligos eigai stebėti yra „Pentacam“. Juo galima analizuoti rageną kiekviename taške, ragenos priekiniame ir užpakaliniame paviršiuje. Toks prietaisas naudojamas Akių klinikoje Lirema Vilniuje.
Ilgą laiką keratokonusas buvo diagnozuojamas tik toli pažengusiose ligos stadijose, nebuvo jokios galimybės gydyti ar išsaugoti matymą, o regėjimui pagerinti naudoti tik sunkiai toleruojami kieti kontaktiniai lęšiai. Vienintelis būdas kiek pagerinti visiškai keratokonuso paveiktą regėjimą buvo ragenos persodinimo operacija.
Šiuo metu, pacientui laiku susirūpinus blogėjančia rega, naudojant tinkamas diagnostines priemones, galima ne tik sustabdyti ligos progresavimą, bet ir daugeliu atvejų išsaugoti ar net pagerinti keratokonuso paveiktą matymą.
Pirmą kartą pasaulyje keratokonuso operacija buvo atlikta 1998m. Drezdene (Vokietija), prof. Theo Seiler ir prof. Eberhard Spoerl. Lietuvoje keratokonuso chirurginis gydymas pradėtas 2008-tais metais Akių klinikoje Lirema. Mūsų klinikos gydytojai yra sukaupę didžiausą patirtį keratokonuso diagnozavimo ir gydymo srityje.
Chirurginis keratokonuso gydymas
Ragenos sustiprinimo operacija
(anglų k. „corneal crosslinking“, sutrumpintai CXL)
Ragenos sustiprinimo operacijos tikslas – ragenos gaubimosi ir plonėjimo sustabdymas, regėjimo aštrumo išsaugojimas. Ši operacija turėtų būti atliekama visiems, kuriems diagnozuojamas progresuojantis keratokonusas. Labai svarbu kreiptis laiku, kol ragena nėra per daug išplonėjusi ir CXL atlikti yra visiškai saugu ir efektyvu.
CXL gali būti atliekama pagal keletą skirting metodikų. Visais atvejais operacijos metu ragena įsotinama riboflavino tirpalu, veikiama UVA spinduliais. Ragenos audinyje vykstant fotocheminiam procesui, tarp skaidulų formuojasi papildomos jungtys, ragena tampa mažiau elastinga, praranda savybę savaime gaubtis, deformuotis. Keratokonuso sukelta ragenos deformacija sumažėja.
Kombinuota operacija
(Vienmomentė dalinė refrakcijos ydos korekcija eksimeriniu lazeriu ir CXL)
Tai nėra regėjimo korekcijos operacija. Kombinuotos operacijos tikslas – centrinės optinės ragenos zonos normalizavimas, siekiant regėjimo aštrumo pagerinimo, ir ragenos stabilizavimas, atliekant CXL. Eksimeriniu lazeriu pašalinamas paviršinių ragenos epitelio ląstelių sluoksnis, centre ragenos stroma lazerio spinduliu išlyginama pagal individualią topografiją ir iš karto atliekamas ragenos sustiprinimas.
Toks kombinuotas chirurginis gydymas galimas tik pradinėse keratokonuso stadijose, esant nedideliam astigmatizmui ir pakankamo storio ragenai.
Intrarageninių žiedų segmentų implantacija
(anglų k. intracorneal ring segments, sutrumpintai ICR )
Tikslas – centrinės optinės ragenos zonos normalizavimas, kartu regėjimo aštrumo pagerinimas.
Akių klinikoje „Lirema“ ši operacija atliekama naudojant femtosekundinį lazerį (Ziemer Z6) ir intrarageninių žiedų segmentus Kerarings. Lazeris saugiai ir tiksliai suformuoja kanalus ragenoje, į kuriuos implantuojami individualiai numatyto ilgio ir linkio žiedų segmentai. Vien ICR implantacija daugeliu atvejų stabilizuoja rageną, sustabdo keratokonuso progresavimą. Vis tik, ir po ICR implantavimo pastebėjus keratokonuso progresavimą, turi būti atliekama ragenos sustiprinimo operacija.
Akių klinikos Lirema gydytojų mokslinai straipsniai chirurginio keratokonuso gydymo tema:
- “Sergančių keratokonusu ilgalaikiai gydymo rezultatai po ragenos sustiprinimo procedūros”, straipsnis žurnale “Medicinos teorija ir praktika”, 2016-T.22 (Nr.2), 169-172p.
- “Keratokonuso gydymas vienmomente refrakcijos ydos korekcijos ir ragenos sustiprinimo operacija”, straipsnis žurnale “Acta medica Lituanica”, 2015, Vol.22.No.2.P.93-101.
- “Ragenos sustiprinimo procedūra pacientams, sergantims keratokonusu: pirmieji gydymo rezultatai Akių klinikoje Lirema”, straipsnis žurnale “Medicinos teorija ir praktika”, 2011- T.17 (Nr.3) 401-405 psl.
Daugiau apie keratokonusą ir pacientų įspūdžius po ragenos sustiprinimo operacijos skaitykite čia.