kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje

Ašarų latakų užkimšimas

Ašarų latakų užkimšimas dėl sausų akių

303_smallSausumas, akių braižymas, deginimas ar niežulys, paraudimas. Šių nemalonių sausų akių simptomų paprasta išvengti ne tik panaudojus dirbtines ašaras. Trumpa procedūra akių gydytojo kabinete, kurios metu įstatomi ašarų kanaliukų kamštukai, sumažinantys ašarų drenavimą, visam laikui leidžia pamiršti akių sausumo problemas.

Akis dengia ašarų plėvelė. Ji apsaugo akis, jas drėkina. Sausų akių sindromas diagnozuojamas tuomet, kai ašarų liaukos gamina mažiau ašarų ar sutrinka tam tikrų ašarų plėvelės komponentų pusiausvyra. Tuomet gali nukentėti apsauginės ašarų plėvelės vientisumas, atsirasti akių dirginimas, pablogėti rega.

Ašaros nuo akies paviršiaus nuteka per vidiniame vokų plyšio kampe esančius viršutinį ir apatinį ašarų taškelius. Pro juos ašaros patenka į viršutinį ir apatinį ašarų kanaliukus, o iš jų – į ašarų maišelį. Iš ašarų maišelio prasideda nosinis ašarų latakas, kuriuo ašaros nuteka į nosies ertmę ir čia – nugaruoja.

Sumažinti ašarų nutekėjimui naudojami ašarų kanaliukų kamštukai. Tai specialūs kamštukai, kurie pro apatinį ašarų taškelį įvedami į apatinų ašarų kanalėlį. Žmogus jų visiškai nejaučia. Jei reikia, šie kamštukai yra lengvai pašalinami.

Kamštukai

  • laikini (kolageniniai), kurie ištirpsta per 2-3 mėnesius. Per šį laiką pacientas įvertina, ar jo būklė pagerėjo, ar reikia šią procedūrą kartoti, ar akims drėkinti užteks dirbtinių ašarų lašų.
  • nuolatiniai (akriliniai). Jų įstatymas – taip pat nėra negrįžtama procedūra – esant reikalui nuolatinius kamštukus galima pašalinti.

Sausų akių sindromo simptomai

Sausumo, akių braižymo pojūtis, deginimas ar niežulys, paraudimas, neaiškus matymas, svetimkūnio pojūtis, šviesos baimė, padidėjęs jautrumas dūmams, vėjui, akių nuovargis nedaug paskaičius, pažiūrėjus televizorių ar padirbus kompiuteriu, kontaktinių lęšių netoleravimas.

Kartais asmenys su lengvo ar vidutinio laipsnio akių sausumu gali niekuo ir nesiskųsti, kol nepradeda dėvėti kontaktinių lęšių. Kontaktinių lęšių uždėjimas gali sutrikdyti subtilią ašarų plėvelės gamybos ir pasiskirstymo akies paviršiuje pusiausvyrą.

Neretai sergant sausų akių sindromu būna padidėjęs ašarojimas. Sausesnės ir sudirgintos akys skatina perteklinę ašarų gamybą ašarų liaukose. Akys geba panaudoti tik tam tikrą ašarų kiekį vienu metu. Likusios ašaros plūsta per akių vokus ir rieda skruostais. Jos nedrėkina akies. Ilgainiui akys vėl tampa sausokos, sudirgintos ir vėl gaminasi perteklinis ašarų kiekis.

Sausų akių sindromo priežastys

Sumažėjusi ašarų gamyba, perteklinis ašarų išgaravimas, sutrikusi gleivių ar lipidų gamyba, su amžiumi susiję organizmo pokyčiai, hormonų pokyčiai, kai kurių vaistų vartojimas, ligos, traumos.

Ašarų latako užkimšimo procedūrų kainos.