Šiandienė situacija verčia sunerimti akių ligų specialistus, sukūrusius terminą karantininė trumparegystė (angl. quarantine myopia) apibrėžti itin greitą trumparegystės progresą pandemijos metu, kai laikas leidžiamas namuose užsiimant artimo nuotolio veikla. Šiuo metu globaliai beveik 2,6 milijardo žmonių kenčia nuo trumparegystės, bent 1 milijardui iš jų regėjimo sutrikimai galėtų būti pakoreguoti. Tačiau tikėtina, kad jau 2030 metais pirmasis skaičius išaugs iki beveik 3,5 milijardo.
Skambina pavojaus varpais
Prognozei pritaria ir Akių klinikos „Lirema“ akių ligų gydytoja-mikrochirurgė Vaida Švedienė. Anot gydytojos, bent kartą gyvenime kiekvienas žmogus yra susidūręs su vienokia ar kitokia regėjimo problema, ypač pastaruoju metu, kai kasdienės veiklos – darbas, sportas ir pramogos – persikėlė į ekranus. Kai kurie regos sutrikimai gali turėti rimtų pasekmių visam gyvenimui, tačiau daugelį jų galima sušvelninti ar regą visiškai atstatyti laiku imantis priemonių.
„Kad rega neregresuotų, svarbu suskubti. Akiniai – pakankamai populiarus ir neutralus būdas, tačiau gali kelti nemažai diskomforto užsiimant aktyvia veikla ar kintant oro sąlygoms. Ilgiau ir ne pagal taisykles nešiojant kontaktinius lęšius, galima pažeisti rageną ir sukelti infekciją. Kol kas pats šiuolaikiškiausias, daugelio profesionalių akių chirurgų vieningai pripažįstamas būdas – regos korekcija lazeriu, kuri užtikrina preciziškai tikslų ir pacientui saugų rezultatą“, – tvirtina mikrochirurgė V. Švedienė.
Anot gydytojos, lazeris fiksuoja akies padėtį tūkstančiais kartų per sekundę, tad procedūra yra itin tiksli ir saugi. Be jokio papildomo prisilietimo ar pjūvio lazerio spindulys paveikia viršutinę ragenos dalį, todėl pasikeičia jos gaubtumas ir šviesos spinduliai laužiami taisyklingai. Regėjimas yra pagerinamas vos per 15 min.
Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad iki 2050 metų pusė pasaulio gyventojų turės matymo į tolį nusiskundimų. Koreguoti trumparegystę lęšiais taip pat nėra pats geriausias pasirinkimas – netinkamas jų nešiojimas gali sąlygoti infekcijas, uždegimus ar net rimtas komplikacijas.
Spartus technologijų vystymasis suteikė galimybę žmonėms paslaugas įsigyti ne tik greičiau, bet ir pigiau – lazerinės regos korekcijos kaina dabar yra daug mažesnė nei prieš dešimtmetį. Skaičiuojant, kiek iš viso yra išleidžiama akinių rėmelių, stiklų, kontaktinių lęšių, jų skysčių keitimui, kartais susidaro didesnės sumos nei kainuoja lazerinės regėjimo korekcijos procedūra, o komforto kur kas mažiau.
Regos problemas daugina ir bakterijos
Šiandien specialistai ragina neliesti veido, tačiau to sudėtinga išvengti panorus pasitaisyti akinių rėmelius – nusibraukti prakaitą ar nuvalyti rasojančius nuo kaukės akinius.
Juos nešiojant, susiduriama ne tik su akinių rasojimo nepatogumais, bet ir nepageidaujamais odos bėrimais. Grožio namų „Vi“ kosmetologės Violetos Verbelytės teigimu, liečiant įvairius paviršius, daiktus ar rankenas nemaža dalis bakterijų ir tokių oro taršos elementų, kaip dulkės, metalai ar kitokios dalelės, lieka ant mūsų rankų, tad dažnai taisydamiesi akinius ar liesdami veido odą, skatiname odos porų kimšimąsi ar uždegiminių bėrimų paūmėjimą. Oda, atlikdama apsauginę funkciją, išskiria sebumą, apsaugantį nuo drėgmės išgaravimo ir žalingų aplinkos veiksnių. Dienos eigoje sebumas susimaišo su prakaitu, aplinkos taršos dalelėmis ar dekoratyvine kosmetika ir visa tai dažnai lieka ant akinių rėmelių, todėl labai svarbu kasdien dezinfekuoti akinių rėmelius dezinfekcine servetėle ar kitokia priemone.
„Kasdienėje praktikoje taip pat dažnai pastebiu, jog klientai, nešiojantys akinius ir stipriai prispaudžiantys akinių noseles, dėl nuolatinio mechaninio dirginimo ir spaudimo ypač traumuoja nosies srities kraujagysles – reikėtų į tai atkreipti dėmesį“, – pataria V. Verbelytė.
„Suprantama, kad dėl dabartinės padėties šalyje žmonės gali atidėlioti tikrintis regą ar investuoti į regėjimo korekciją lazeriu, bet delsti regos sąskaita nerekomenduojame. Operacija dabar galima ir išsimokėtinai be jokio pabrangimo – kuo anksčiau pasirūpinsite savo rega, tuo didesnė tikimybė išvengti bėdų ateityje“, – apibendrina V. Švedienė.
Vizitui galite registruotis telefonu: +37061595550 arba internetu.