kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje
2021-03-26

Optometrijos specialistė: saulės akiniai ne tik madinga, bet ir naudinga

Pavasariui įsibėgėjant ir saulei vis labiau akinant, saulės akiniai tampa ne tik stiliaus detale, bet ir papildoma apsauga akims. Kodėl joms taip pavojingi ultravioletiniai spinduliai ir kokios pasekmės laukia atsisakant dėtis akinius?

Anot Akių klinikos „Lirema“ optometrininkės Inesos Vinickienės, mėgautis saule patartina saikingai ir atsakingai, kitaip galime pakenkti savo sveikatai bei regėjimui. Pasaulio sveikatos organizacijai atstovaujantys mokslinikai, gydytojai oftalmologai jau kelis dešimtmečius mini saulės UV spindulių žalą mūsų regai.

„Pasak specialistų, akinius nuo saulės reikia nešioti tiek žiemą, tiek vasarą. Žiemą saulės spinduliai pasiekia žemę ir per debesis, o sniegas atspindi net 80 proc. šių spindulių. Dėl to žiemą UV spinduliuotė dar didesnė nei vasarą, esant saulėtiems orams“, – teigia optometrininkė.

Saulės akiniai itin efektyviai apsaugo akis nuo žalingų UV spindulių visais metų laikais, tačiau būtent žiemą saulės akiniai papildomai gali apsaugoti ir nuo žvarbaus vėjo bei su juo susijusio akių jautrumo bei sausumo. Taigi, galime paneigti mitą, kad akiniai reikalingi tik vasarą. Oftalmologai juos siūlo dėvėti pagal poreikį ištisus metus.

Ilgalaikės UV pasekmės

„UV spindulių žala ilgainiui kaupiasi ir gali turėti nuolatinį poveikį mūsų akims bei regėjimui. UV spinduliai būna trijų bangų ilgių – UVA, UVB, UVC. Nustatyta, kad UVA yra kenksmingiausi mūsų akims, nes pereina per visas skaidrias akies terpes ir pasiekia tinklainę“, – teigia I. Vinickienė.

Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra labiausiai pataria saugotis 100–400nm trumpabangių UV spindulių, nes jie veikia kaip kancerogenas. Dėl kenksmingo UV poveikio gali kilti ne tik odos, bet ir tokių akių problemų, kaip priekinio akie segmento uždegimai – fotokeratitai, fotokunjungtyvitai. Taip pat būdingas akių jautrumas, ašarojimas, šviesos baimė.

Anot optrometrininkės, pirmoji pagalba – drėkinamieji akių lašai, dirbtinės ašaros, ir buvimo saulėje ribojimas. Daug rimtesnės, dėl UV spindulių pasitaikančios, pasekmės yra tinklainės pažeidimai. Tai gali sukelti negrįžtamų regėjimo sutrikimų ar net aklumą. Taip pat žinoma, kad kenksmingi UV spinduliai daro įtaką ir laipsniškam akies lęšiuko drumstėjimui – kataraktos radimuisi. Jei lęšiukas sudrumstėja, gali būti atliekama lęšio keitimo operacija. Šiuolaikiniai dirbtiniai implantuojami lęšiai turi apsaugą nuo UV, tačiau vis tiek patariama papildomai dėvėti ir saulės akinius.

„Mano pacientai – daugiausia jauni trumparegiai žmonės, kurie kreipasi dėl lazerinės regėjimo korekcijos. Pastebiu daugiau pacientų, besiskundžiančių sausomis, jautriomis akimis žiemą, šildymo sezono metu, ir vasarą – kai sausa, karšta, saulėta. Žiemą spinduliuotė padidėja, tačiau vis dėlto rizika pakenkti akims yra didesnė vasarą, nes daug daugiau laiko praleidžiame lauke“ – patirtimi dalijasi I. Vinickienė.

Stilius ir sveikata suderinami

Anot specialistų, svarbiausia yra akinių lęšių dydis ir kokybė. Akiniai turi visiškai uždengti akis, kad saulė nepatektų pro jų kraštus. Akinių lęšiai privalo blokuoti 75–90 proc. šviesos ir sulaikyti 90–100 proc. UV spindulių.

„Rinkdamiesi akinius žiūrėti į etiketę – ieškokite ženklo „UV 400“. Europoje ir mūsų šalyje puikiai tinka 2–3 tamsumo kategorijos akinių lęšiai – tai žymima ant akinių kojelės vidinės pusės. Dauguma brangesnių akinių turi ir gamintojo sertifikatus“, – tikslina optometrininkė.

Vairuojant nepamainomi poliarizuoti akinių lęšiai. Jie neutralizuoja horizontalių, blizgių paviršių atspindžius – šlapio asfalto, vandens paviršiaus. Kalnuose be tokių akinių neišsiverstume – ten saulė dar pavojingesnė ir ryškesnė. Trumparegiams patartina rinktis paga specialų užsakymą pagamintus saulės akinius su dioptrijomis arba fotochrominius akinius. Tokie akiniai palaipsniui, reaguodami į UV spindulių kiekį, užtamsėja.

„Akis drėkinti reikėtų pagal poreikį. Tinkamas dirbtines ašaras gali padėti išsirinkti specialistas arba vaistininkas, svarbiausia, kad šios būtų be konservantų. Reikia žinoti, kad jų lašinimas neapsaugo nuo kenksimingo UV spindulių poveikio akims“, – pataria I. Vinickienė.

Dirbtinės ašaros drėkina akis, atkuria ašarų plėvelę – natūralią akies paviršiaus apsaugą, bet jokiais moksliniais tyrimais šiandien dar nėra įrodyta, kad drėkinamieji akių lašai reikšmingai apsaugotų nuo UV spindulių ir saulės akiniai nebūtų reikalingi.

Profilaktika – geriausias vaistas

Akinių lęšių dangos turi būti kokybiškos ir nepažeistos. Jeigu akinių danga susibraižė ar yra kitaip mechaniškai pažeista, verta sunerimti ir įsigyti naujus saulės akinius. Jeigu pažeistas apsauginis akinių lęšių sluoksnis, šimtaprocentinės apsaugos nuo kenksmingų saulės spindulių nebelieka.

Anot I. Vinickienė, prasidėjus šiltajam metų sezonui, patartina prisiminti rūpintis savo rega ir bendrąją organizmo sveikata.

„Rekomenduojama ne tik nešioti saulės akinius, kurie yra ir įvaizdžio dalis, ir apsauga, bet ir sveikai maitintis, į racioną įtraukti daržovių bei vaisių. Vienas svarbesnių sveikos regos faktorių – kasdien bent valanda, praleista gryname ore, fokusuojant tolyje esančius objektus, bei nuo sveikatos neatsiejamas fizinis aktyvumas“, – apibendrina optometrininkė.

Grįžti į naujienas