2025-07-16

Mikrochirurgas apie kataraktą: vis dažniau diagnozuojama nesulaukusiems penkiasdešimties

Katarakta – viena dažniausių su amžiumi besivystančių akių ligų, pastaruoju metu diagnozuojama ir nesulaukusiems nė penkiasdešimties metų. Ji vystosi pamažu – akies lęšis drumstėja, vaizdas tampa nebe toks ryškus, tarsi apgaubtas rūku. Ignoruojant simptomus, rega prastėja tol, kol prasideda sunkumai kasdieniniame gyvenime.

Anot akių ligų gydytojo mikrochirurgo Arūno Miliausko, kataraktos operacija – viena greičiausių ir saugiausių procedūrų oftalmologijoje, tačiau jos rezultatas priklauso ne tik nuo chirurgo darbo ar technologijų, bet ir nuo tinkamai parinkto dirbtinio lęšio bei kada pacientas kreipiasi.

Rizika kyla jau nuo keturiasdešimties

„Pasaulinės tendencijos rodo, kad vidutinis katarakta sergančių pacientų amžius sparčiai jaunėja. Jei anksčiau dauguma pacientų būdavo 70–ies metų ir vyresni, dabar konsultuojame vis daugiau keturiasdešimtmečių“, – dalijasi A. Miliauskas.

Specialisto teigimu, pagrindiniai kataraktos rizikos veiksniai – ne tik amžius, bet ir rūkymas, cukrinis diabetas, skydliaukės veiklos sutrikimai, ilgalaikis steroidinių vaistų vartojimas, buvusios galvos ar akių traumos, paveldimumas.

„Akies lęšis drumstėja palaipsniui, todėl pacientai iš pradžių gali net nepastebėti, kad rega prastėja. Kuo ilgiau delsiama, tuo didesnė tikimybė, kad šimtaprocentinį regėjimą sugrąžinti bus sudėtingiau. Reguliarūs apsilankymai pas akių gydytoją gali padėti išvengti negrįžtamų reiškinių“, – įspėja mikrochirurgas.

Uždelsta liga ne tik kelia kasdienį diskomfortą, trikdo gyvenimo ritmą, bet ir didina traumų ar net eismo įvykių riziką.

Kuo svarbus implantuojamas lęšis?

Kataraktos operacijos metu yra pašalinamas susidrumstęs lęšis ir pakeičiamas nauju dirbtiniu, todėl itin svarbu pasirinkti tokį, kuris geriausiai atitiktų paciento gyvenimo būdą ir regėjimo poreikius.

„Pacientams siūlomi skirtingų tipų lęšiai – nuo valstybės kompensuojamų bazinių, iki pažangių torinių, asferinių, daugiažidininių ar „EDoF“ – ištęsto židinio nuotolio lęšių. Pavyzdžiui, toriniai lęšiai koreguoja astigmatizmą, o asferiniai pranašesni prietemoje, didina kontrasto pojūtį“, – privalumus vardija A. Miliauskas.

Tiems, kuriems svarbus geras matymas tiek į tolį, tiek iš arti – aktyviems žmonėms, norintiems išvengti priklausomybės nuo akinių – geriau rinktis daugiažidinius lęšius, leidžiančius matyti įvairiais atstumais.

„Skirtingai nei baziniai ar vieno židinio lęšiai, daugiažidiniai sukurti taip, kad būtų galima gerai matyti keliais atstumais – nuo artimo iki tolimo. Šiuolaikinės lęšių technologijos leidžia pacientui jausti laisvę – nebėra būtinybės nuolat keisti akinius pagal situaciją ar turėti kelias poras skirtingoms veikloms“, – teigia mikrochirurgas.

Greitas rezultatas visam gyvenimui

Moderni, neužleistos kataraktos operacija trunka iki 10 minučių, atliekama taikant vietinę nejautrą, o pacientas po pusvalandžio gali būti išleidžiamas namo. Tvarstis nuimamas kitą dieną.

„Šiuolaikiniai dirbtiniai lęšiai yra gaminami iš itin kokybiškų medžiagų, stabiliai laikosi akyje ir sumažina antrinės kataraktos riziką. Atliekamas vos 2 mm dydžio pjūvis, kuris sparčiai gyja ir pacientas gali greitai grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo. Ypatingų reikalavimų pooperaciniam režimui nėra“, – pabrėžia gydytojas.

A. Miliauskas priduria, kad daugiažidiniai lęšiai dažnai lyginami su progresiniais akiniais – tik šiuo atveju jie nesusibraižo, neaprasoja ir niekada nelieka pamiršti ant stalo.

„Tinkamai pasirinktas lęšis leidžia ne tik greitai atkurti regėjimą, bet ir, nesant kitai patologijai, užtikrina regos kokybę dešimtmečiams į priekį – lęšis implantuojamas visam gyvenimui. Tai vienkartinė investicija į komfortą ir kokybišką kasdienybę“, – apibendrina A. Miliauskas.

Jeigu įtariate kataraktą, vizitui 8:00–17:00 val. galite registruotis telefonu: +37061595550 arba Jums patogiu metu internetu.

Grįžti į naujienas