Mėlynė po akimi gali atsirasti dėl įvairių priežasčių: nosies trauma, akių, vokų plastinės operacijos, alerginė reakcija, įkandimai, odos ar dantų infekcija, o viena dažniausių priežasčių – veido sumušimas. Mėlynė paakyje sukelia tinimą, pažeistos vietos ir galvos skausmą, apsunkina matymą. Nors ji atrodo baisiai, vis dėlto tokią mėlynę galima greitai pagydyti namų sąlygomis.
Ledinis kompresas
Pirmoji pagalba tokiai – ledo kompresas. Suvyniokite į rankšluostį saują ledo – jokiu būdu nedėkite ledo ant mėlynės, jo kuo nors neizoliavę, ir netrinkite į odą. Pridėkite kompresą prie tinstančios vietos ir palaikykite 10-20 minučių. Procedūrą kartokite kelis kartus per dieną pirmosiomis 48 valandomis. Ledas sumažins tinimą ir poodinį kraujavimą – mėlynė bus mažesnė ir greičiau gis. Ledo kompresas taip pat palengvina skausmą.
Šiltas kompresas
Praėjus vienai dviem dienoms po mėlynės atsiradimo, pradėkite šiltus kompresus. Šilti kompresai suintensyvina kraujotaką audiniuose aplink akis ir paspartina gijimą. Švarų audinio gabalą pamirkykite šiltame vandenyje ir, išgręžę vandens perteklių, uždėkite ant pažeistos vietos. Laikykite, kol kompresas atvės. Procedūrą kartokite keletą kartų per dieną. Jei neskauda, pažeistą vietą taip pat galima švelniai masažuoti šiltu kompresu. Tai pagerina kraujo apytaką ir pašalina poodinius krešulius.
Vitaminas C
Mėlynę paakyje teigiamai veikia papildomas vitamino C kiekis. Šis vitaminas padeda sustiprėti ir sustorėti kraujagyslių sienelėms, taip pagreitindamas gijimą. Valgykite vaisių ir daržovių, kuriuose gausu vitamino C: citrinų, apelsinų, spanguolių, brokolių, bulvių. Jei neturite galimybės pakeisti racioną, galite papildomai vartoti maisto papildus su vitaminu C arba gryną vitaminą.
Ananasai ir papajos
Šie vaisiai – puikūs pagalbininkai gydant mėlynes. Juose gausu antioksidantų, kurie pagreitina praktiškai bet kokio sužalojimo, sukeliančio odos spalvos pakitimus, gijimą. Šiuose vaisiuose yra ypatingų fermentų, kurie minkština ir gydo odą. Vaisius galima valgyti, gerti jų sultis arba dėti jų minkštimą kaip kompresą ant pažeistos vietos – padeda visomis formomis.
Sodinis hamamelis
Sodinis hamamelis gydo ne tik mėlynes paakiuose, bet ir daugelį kitų negalavimų. Pamirkykite vatos gabalėlį sodinio hamamelio nuovire arba aliejuje ir uždėkite keletui minučių ant pažeistos vietos. Kompresas nuramins ir apgydys odą. Kompresams taip pat galima naudoti ramunėlės aliejaus ir sodinio hamamelio nuoviro (aliejaus) mišinį. Kompresus reikia daryti du tris kartus per dieną.
Arnika
Arnika gali sumažinti patinimą, kuris atsiranda pažeidus audinius aplink akis. Arnikos tepalas ar aliejus taip pat gydo raumenis ir kitus audinius, esančius apie akis. Kuo greičiau pradėsite vartoti arnikos preparatus, tuo geriau. Pažeistą vietą tepkite tepalu du tris kartus per dieną, svarbu, kad tepalo nepatektų į akis.
Natūralus aliejus
Net ir paprastas aliejus gali pagelbėti, kai paakiai pražysta žibuoklėm, tačiau jis turi būti natūralus ir aukštos kokybės. Tiesiog įmasažuokite odą pažeistoje vietoje aliejumi ir patinimas bei uždegimas sumažės. Atminkite, kad audiniai apie akis yra labai gležni, tad masažuoti reikia labai atsargiai.
Bulvė
Bulvė ne tik turtinga vitaminu C, sutvirtinančiu kraujagyslių sieneles, bet ir sumažina patinimą bei veikia kaip nuskausminanti priemonė. Nuskuskite bulvę ir supjaustykite storais griežinėliais. Griežinėlius pusvalandį vėsinkite šaldytuve. Tuomet uždėkite ant pažeistos vietos maždaug 30 minučių. Kompreso pavilgams taip pat galima naudoti ir bulvių sultis.
Norint, kad mėlynė paakyje sukeltų kuo mažiau nemalonių pojūčių ir greičiau išgytų, svarbu laikytis tam tikrų taisyklių. Pažeistą vietą švariai nuplaukite ir gerai nusausinkite. Tai padės išvengti bakterinės infekcijos. Jei sunkiai pakeliate skausmą, išgerkite nuskausminamųjų, tačiau venkite aspirino – jis lėtina kraujo krešėjimą. Gulėdami stenkitės galvą laikyti aukščiau kūno lygio – taip kraujas nesikaups galvos pusėje, o mėlynė greičiau „išsivaikščios“. Netrinkite ir nespauskite pažeistos akies. Taip pat pirmosiomis dienomis, kol nepraėjęs patinimas, nenaudokite kosmetikos – ji gali sukelti infekciją.
Jei nepaisant visų pastangų, jūsų būklė blogėja – skausmas nemažėja, sutrinka regėjimas, svaigsta galva, pykina ar net vemiate – kuo greičiau kreipkitės į gydytoją. Tai gali būti rimtos traumos požymiai.