kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje
2019-10-29

Kataraktos operacija sergantiems diabetu: svarbu nepavėluoti

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 50 proc. žmonių, kuriems vystosi aklumas, regėjimą praranda būtent dėl kataraktos. Katarakta – akių liga, pasireiškianti akies lęšiuko drumstėjimu vyresniame amžiuje. Kokios yra šios ligos priežastys, kaip, sergant diabetu, atpažinti simptomus ir kataraktą gydyti?

Pradinėse stadijose katarakta gali būti nepastebima, tačiau laikui bėgant, matomumas prastėja, vaizdas tampa išplaukęs, juodi debesys, dvejinimasis, ima akinti ryškesnė šviesa, darosi sunku vairuoti prietemoje. Nors dažniausiai šis regos sutrikimas pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau gali būti ir įgimtas, išsivystęs dėl organizmo sisteminės ligos ar traumos. Vienintelis jos gydymas – operacija keičiant akies lęšiuką. Kuo anksčiau pasiryžtama kataraktą gydyti, tuo geresnių regėjimo rezultatų galima pasiekti.

Sergant diabetu, savo mitybos nepakankamai reguliuojantiems ir vaistus diabetą gydyti vartojantiems pacientams išprovokuojamas didelis cukraus kiekio svyravimas kraujyje, kas labai kenkia smulkiosioms akių ir inkstų kraujagyslėms. Pablogėja tinklainės ir optinio nervo mityba krauju. Pagal gydytojo rekomendaciją, diabetu sergantiems pacientams kartą ar dvejus per metus būtina pasitikrinti akių tinklainės būklę specializuotoje klinikoje.

Regėjimas sugrąžinamas vos per pusvalandį

Kataraktos operacija yra greita ir visiškai beskausmė, atliekama taikant vietinę nejautrą. Procedūros, trunkančios vos 20–30 min. metu, per maždaug 2 mm mikropjūvį yra pašalinamas drumstasis akies lęšiukas ir implantuojamas naujas, pagal individualius poreikius pritaikytas lęšis. Pacientas jau po kelių valandų vyksta namo, miega savo lovoje, yra prižiūrimas artimųjų ir jaučiasi saugiai. Regos pagerėjimas juntamas jau pirmosiomis dienomis, o galutinis rezultatas priklauso nuo paciento pooperacinės drausmės.

Prieš operaciją šeimos gydytojas paruošia pacientą operaciniam akių gydymui – sureguliuoja kraujo spaudimą, cukraus kiekį kraujyje, atlieka visus privalomuosius tyrimus, apžiūri ir patvirtina, kad pacientui operacija gali būti atlikta.

Regėjimui atstatyti į tolį apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu galima rinktis Teritorinių ligonių kasų kompensuojamą bazinį lęšį ir operacija atliekama nemokamai, tačiau tokiu atveju skaitymui vis tiek bus reikalingi akiniai. Norint matyti aštriau, geriau skirti kontrastus ir spalvas, yra siūlomi asferiniai lęšiai. Turintiems nusiskundimų dėl astigmatizmo, matymas gali būti pagerintas implantuojant torinius, astigmatizmą koreguojančius intraokulinius lęšius. Jeigu paciento gyvenimo būdas aktyvesnis – svarbu išlaikyti matymą ir į tolį, ir iš arti – pavyzdžiui, užsiimant rankdarbiais, darbuojantis sode, dirbant prie kompiuterio, dažnai skaitant laikraščius ar knygas bei vairuojant, rekomenduojami trifokaliniai lęšiai.

Anot Akių klinikos „Lirema“ mikrochirurgės Lilijos Socevičienės, lęšio kaina byloja apie jo kokybę, geresnes funkcines savybes, organizmo toleravimą ir prisitaikymą akyje. Šie lęšiai rekomenduojami tada, kai nepažeistos akių dugno kraujagyslės ir nėra smulkiųjų kraujosruvų. „Geresnės kokybės minkšti asferiniai bei trifokaliniai lęšiai ne tik yra lengviau implantuojami ir užtikrina geresnę matymo kokybę, bet ir stabiliai laikosi akyje bei mažina antrinės kataraktos vystymosi tikimybę“, – teigia gydytoja.

Sveikas gyvenimo būdas užtikrina gerą regą

Nors paveldimumas turi didelę įtaką sveikatai, tačiau gyvenant sveikiau, daugelį akių ligų galima atitolinti ar išvengti. „Labai svarbu, kas sudaro maisto racioną, ar daug judama, ar stengiamasi vengti streso ir pozityviau žvelgti į situacijas“, – tvirtina L.Socevičienė.

Tyrimai rodo, kad vartojant maistą, kuriame gausu tokių antioksidantų, kaip vitamino C ir E, galima apsisaugoti nuo kataraktos vystymosi, o jei liga jau progresavusi, šie vitaminai vystymąsi pristabdo. Vitamino C yra gausu citrusiniuose vaisiuose, pomidoruose, žaliojoje ir raudonojoje paprikoje, brokoliuose, braškėse bei bulvėse. Vitamino E galima rasti saulėgrąžose, kviečių grūdų gemaluose, migdoluose ir špinatuose. Taip pat labai svarbu kasdien skirti dėmesio akių mankštoms, bent 2 val. praleisti gryname ore stebint aplinką, saulėtomis dienomis būtinai nešioti akinius nuo saulės ir kasmet atvykti pasitikrinti akių. Tyrimai su šeimos gydytojo siuntimu atliekami nemokami.

Grįžti į naujienas