Šis klausimas kyla dažnai, tačiau retas randame atsakymus, neišdrįstame paklausti, o kartais net ir bijome sužinoti tiesą. Mūsų gyvenimas yra tarsi paremtas rega, tad sunku įsivaizduoti, kaip gyvena matyti negalintys žmonės, koks yra tas nevizualinis pasaulis. Vis dėlto ir akli žmonės „mato“, tik jie tai daro kitaip nei regintieji.
Aklumo rūšys
Atsakymų į klausimą, ką ir kaip mato akli žmonės, yra daugiau nei vienas, mat ir aklumo rūšių yra daugybė. Kai kurie žmonės laikomi aklais, nors gali matyti šviesą ir šešėlius, kiti kažkada turėjo puikią regą, tačiau dėl vienos ar kitos priežasties apako ir jų smegenys puikiai prisimena, kaip atrodo pasaulis, treti – visiškai nemato nieko, bet puikiai suvokia didelius objektus ir pažįstamus žmones. Būtent šioji grupė ir padeda atsakyti į klausimą – ką ir kaip mato aklieji?
Kaip mato aklieji?
Dauguma žmonių mano, kad akli žmonės mato tai, ką matome mes užsimerkę. Bet net ir užmerkę akis mes matome juodumą, o tie, kurie yra akli nuo gimimo, neturi jokio regos suvokimo ir negali matyti tos juodumos, kurią užsimerkę „matome“ mes – aklieji nemato nieko.
Būtent čia ir prasideda sunkumai suvokiant, ką ir kaip mato aklieji. Regos neturintys žmonės pasitelkdami kitus savo jutimus susikuria detalų aplink save esančios erdvės trijų dimensijų žemėlapį. Tyrėjai sako, kad nors ir žmonės, gimę akli, negeba suvokti vaizdo, jie vis tiek tam tikrą gaunamą informaciją interpretuoja kaip vaizdinį. Jeruzalės Hebriu universiteto tyrimas atskleidė, kad aklieji gali išmokti „pamatyti“ žmogaus kūno formas naudodamiesi tik savo klausa. Panašiai tai daro šikšnosparniai ir delfinai.
Aklieji puikiai naudoja visus kitus organizmo jutimus, kurių mes dėl to, kad matome akimis, neišnaudojame. Pavyzdžiui, jei sėdėdami prie stalo nusiaunate šlepetes, juk prireikus jas apsiauti retai lenkiatės po stalu – susirandate jas kojomis. Tai darote, nes prisimenate, kad jūsų šlepetės yra būtent ten. Aklieji pasitelkdami atmintį išlavina savo pojūčius taip, kad gali puikiausiai jais pasikliaudami orientuotis: pavyzdžiui, pajusti ir įsiminti atstumą.