Šiuolaikinė akių chirurgija sparčiai žengia pirmyn, siūlydama pacientams galimybių pagerinti su regėjimu susijusią gyvenimo kokybę. Viena iš aktualių ir labiausiai pasiteisinusių inovacijų akių chirurgijoje – daugiažidiniai lęšiai. Kam šie lęšiai labiausiai tinka ir kokias problemas sprendžia?
Anot Akių klinikos „Lirema“ mikrochirurgės Loretos Kuzmienės, daugiažidiniai intraokuliniai lęšiai, (IOL), yra dirbtiniai lęšiai, implantuojami kataraktos chirurginio gydymo metu arba vyresniame amžiuje vystantis amžinei toliaregystei (presbiopijai), kai pacientas nenori nešioti akinių ar kontaktinių lęšių.
„Šiais dirbtiniais lęšiais pakeičiamas natūralus akies lęšiukas, kuris, dėl su amžiumi susijusių pakitimų ar kitų akies ligų, praranda savo skaidrumą ir lankstumą. Pagrindinės daugiažidinio dirbtinio lęšio savybės sukurtos užtikrinti, kad pacientas galėtų aiškiai matyti įvairiu atstumu – iš arti, vidutiniu nuotoliu ir į tolį“, – teigia gydytoja.
Trys židiniai, užtikrinantys ryškų matymą
Daugiažidininiai lęšiai savo funkciją atlieka trimis židinio zonomis, išdėstytomis lęšyje. Šios zonos leidžia šviesai prasiskverbti skirtingais būdais, kad smegenys galėtų priimti ir apdoroti vaizdą, esantį įvairiu atstumu.
„Implantavus daugiažidinį dirbtinį lęšį, paciento regėjimas tampa ryškus ir skaitant knygą, mezgant, ir žiūrint į tolį, naudojantis kompiuteriu ar vairuojant. Šie lęšiai leidžia akiai prisitaikyti prie skirtingų situacijų, kas ypač svarbu komfortiškesniam kasdieniam gyvenimui“, – tikslina L. Kuzmienė.
Anot gydytojos, ne visiems pacientams tinka šio tipo dirbtiniai lęšiai. Dažniausiai jie implantuojami vyresniems, 50 metų sulaukusiems, pacientams.
„Daugiažidiniai dirbtiniai lęšiai rekomenduojami, jei pacientas neserga gretutinėmis akių ligomis, dirba, mėgsta aktyvų laisvalaikį ir jam reikia gero matymo įvairiu atstumu“, – vardija mikrochirurgė.
Gydytoja pabrėžia, kad šie lęšiai ne tik leidžia gerai matyti įvairiu atstumu be akinių, bet kartu sprendžia amžinės toliaregystės bei kataraktos problemas vienu metu.
„Kai ties 50–ais gyvenimo metais keičiasi natūralaus akies lęšiuko struktūra, jis pradeda drumstis ir standėti, prarandamas gebėjimas matyti iš arti ir palaipsniui ima vystytis katarakta, daugiažidiniai lęšiai yra puikus būdas išspręsti abi problemas vienos operacijos metu ir sugrąžinti gerą regą“, – teigia gydytoja.
Geresnė gyvenimo kokybė
Daugiažidiniai dirbtiniai lęšiai ne tik pagerina matymą, bet taip pat turi didelės įtakos bendrai gyvenimo kokybei.
„Pacientai, turintys regėjimo problemų dėl amžinės toliaregystės ar kataraktos, dažnai pabrėžia ir suvaržytą kasdienį gyvenimą, nes nebegali užsiimti įprasta veikla – skaityti, vairuoti, naudotis telefonu, atlikti sudėtingesnes užduotis“, – pacientų istorijomis dalijasi L. Kuzmienė.
Pirmiausia atvykus į kliniką yra atliekami visi išsamūs paciento regos tyrimai, įvertinamas matymas ir gyvenimo būdas, lūkesčiai.
„Po tyrimų konsultacijos metu yra įvertinama paciento akių būklė, aptariamas korekcijos poreikis, apskaičiuojamas dirbtinio lęšio stiprumas ir tik įsitikinus, kad lęšio keitimo operacija bus visiškai saugi bei pateisins lūkesčius, planuojama operacija “, – tikslina mikrochirurgė.
Anot jos, operacijos metu implantavus daugiažidinius dirbtinius lęšius, pacientai ne tik ryškiai mato, bet ir greitai gali grįžti į aktyvų gyvenimą, be apribojimų užsiimti mėgstamomis veiklomis, kurios anksčiau atrodė apsunkintos regėjimo sutrikimo.
„Pagerėja šių pacientų ne tik fizinė, bet ir emocinė gyvenimo kokybė – jie jaučiasi labiau pasitikintys savimi, energingesni, laimingesni, laisvesni, neberiboja savo veiklos dėl regos problemų, gali ilgiau išlaikyti savo nepriklausomybę, aktyvumą ir savarankiškumą“, – apibendrina gydytoja.
Vizitui galite registruotis telefonu: +37061595550 arba internetu: www.lirema.lt/registracija/