Artėjant žiemai reikia pasirūpinti ne tik šiltais rūbais ir avalyne, bet ir viena jautriausių savo organizmo vietų – akimis. Akys yra itin jautrios minusinei temperatūrai, žvarbiam vėjui, akinančiai žiemos saulei ir dažnai besikeičiančiomis sąlygomis einant iš lauko į šiltas patalpas. Vieni žiemą kenčia nuo išsausėjusių, „degančių“ akių, kiti vargsta dėl nesibaigiančio ašarojimo – visa tai gali lemti ne tik nemalonius potyrius, bet ir rimtą žalą regėjimui, tad būtina žinoti, kaip apsaugoti akis nuo atšiaurių šaltojo sezono oro sąlygų.
Ašaros – savaiminė apsauga nuo šalčio
Turbūt kiekvienas esame patyręs nesibaigiantį verkimą šaltą žiemos dieną į veidą pučiant stipriam vėjui. Kartais tai gali erzinti ir piktinti, tačiau reikia suprasti, kad organizmas gamina ašaras tam, kad apsaugotų akis ir pašalintų atsiradusius dirgiklius. Šalta temperatūra sausina akis, tad siekdamas apsisaugoti, mūsų organizmas ima gaminti daugiau ašarų. Dėl šios priežasties su riedančiomis ašaromis kovoti nereikėtų – jos padeda apsaugoti akis.
Jei jūsų akys negamina pakankamai ašarų ir jaučiate, kad žiemą akys lauke išsausėja, nepamirškite nuolat naudoti dirbtines ašaras, akių lašiukus, kurie drėkina akis. Ypatingai tai svarbu akių lęšius nešiojantiems žmonėms.
Nesistenkite plačiai atsimerkti – saugokite akis
Visai kitokia situacija yra tuomet, kai išėję į lauką jaučiate stiprų akių „deginimą“. Svarbu niekada specialiai neiti itin atmerktomis akimis, reikėtų pasiduoti instinktui prisimerkti, kai pučia nemalonus, šaltas vėjas. Jei eisite plačiai atmerktomis akimis, akių ragena gali suledėti, o tai lemia rimtus regėjimo sutrikimus. Jei grįžę iš šalto oro jaučiate skausmą, „deginimą“, matote neryškų vaizdą, jautriai reaguojate į šviesą, būtina kuo skubiau kreiptis į akių gydytoją.
Be saulės akinių – nė žingsnio
Nors saulės akiniai paprastai yra vadinami privalomu vasaros atributu, saulėtomis žiemos dienomis jų taip pat nereikėtų pamiršti. Sniegas ir ledas atspindi 80 procentų ultravioletinių spindulių, kurie yra itin kenksmingi mūsų regėjimui. Itin svarbu įsigyti kokybiškus, nuo ultravioletinių spindulių apsaugančius saulės akinius, mat kitu atveju žiemos saulės spinduliai didina kataraktos, vėžio, akies raumenų silpnėjimo riziką.
Peršalimo ligos – raktas į akių uždegimą
Žiemą itin padidėja rizika susirgti peršalimo ligomis, kurios gali lemti nelengvus akių uždegimus. Peršalimas sukuria palankias sąlygas atsirasti akių infekcijai, kurios bakterijos dažniausiai akis pasiekia per mūsų rankas, tad itin svarbu itin kruopščiai plautis rankas prieš liečiant akis. Ypatingą dėmesį į akių uždegimo rizikas turėtų atkreipti vyresnio amžiaus žmonės, kuriems akių uždegimas gali tapti sunkia ir ilgai negyjančia liga.
Žiemą itin svarbu rūpintis savo organizmu, nes net nedidelis peršalimas, sloga gali lemti rimtesnius regos sutrikimus ar duoti pradžią rimtesnės ligos atsiradimui.