kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje
2019-08-12

Akis fotografuojantis fizikas stebina pasaulį išskirtiniais kadrais

Pradėjus nuo mėgėjiškos fotografijos, šiandien Sureno Manvelyano nuotraukos yra publikuojamos ne tik šalies leidiniuose, bet tokiuose tarptautiniuose žurnaluose, dienraščiuose bei televizijoje, kaip „National Geographic“, „Daily Mail“, „The Independent“, „Telegraph“, „Guardian“ ir „BBC“. Dvi naujausios nuotraukų serijos muša žiūrimumo rekordus, o jis pats kasdien jose atranda vis naujų prasmių.

Naujausia menininko kurta žmonių akių nuotraukų serija „Tavo gražiosios akys“ (angl. Your Beautiful Eyes) kartu su gyvūnų akių nuotraukų serija (angl. Animal Eyes) dabar puošia dienraščių puslapius, tačiau aštuntajame dešimtmetyje gimęs armėnų tautybės fotografas S.Manvelyanas anuomet apie tai nebūtų nė pagalvojęs. Jau nuo šešiolikos mėgėjiškai fotografavęs, 2001–aisiais Jerevano Universitete (angl. Yerevan State University) apgynė baigiamąjį kvantinio chaoso srities darbą ir įgijo Teorinės fizikos daktaro laipsnį. Tyrinėdamas kvantines technologijas po metų už tai gavo išskirtinį Armėnijos Respublikos Prezidento apdovanojimą. 2006 m. vaikinas tapo profesionaliu fotografu, o studijavimo laikotarpis ypač prisidėjo prie jo kūrybos. Minint Pasaulinę fotografijos dieną, Akių chirurgijos klinika „Lirema“ pristato išskirtinį interviu su kūrėju.

Kas Jus įkvėpė imtis akių fotografijos?

Iš tikrųjų jokios įkvepiančios istorijos nebuvo. Asmuo, kuris būtų paskatinęs mane fotografuoti būtent akis, neegzistuoja. Man labai patinka makrofotografijos žanras – smulkių dalykų fotografavimas iš labai arti. Tuomet galime pastebėti tai, kas nematoma plika akimi. Pabandęs nufotografuoti akį, atradau tam labai gerą techniką. Kadangi mano pirmoji profesija yra fiziko, tai šioje srityje man labai pagelbėjo.

Kodėl būtent akys, o ne kitos kūno dalys, pavyzdžiui, rankos?

Kas įdomiausia kalbant apie akis – mes matome jas kasdien daug kartų, susiduriame su pačiomis įvairiausiomis, ne tik savo tautybės, lyties ar rasės, bet net neįsivaizduojame, kokia yra jų struktūra. Kitos kūno dalys, tarkime, rankos, kojos ar pan., neturi tokios paslaptingos ir plika akimi paprastai matomos struktūros. Bet akys… jos yra ypatingos.

Į kokią pagrindinę idėją žmonės nuotraukose turėtų kreipti dėmesį?

Akių nuotraukos yra gamtos stebuklo atvaizdavimas. Kaip kad tyrinėjant išskirtinius mūsų gražiosios planetos vaizdus galima labai daug interpretuoti, taip pat daug interpretacijų gali kilti žvelgiant į akies nuotrauką. Vienas iš tikslų – sukelti nuostabą, kai asmuo pirmąsyk pamato akies atvaizdą, šokiruoti, sujaukti mintis ir priversti susimąstyti, kad šis to nesitikėjo. Antrasis – kelti klausimą, kiek dar skirtingų spalvų ir tekstūrų be parodytųjų gali egzistuoti pasaulyje. Trečiasis interpretacijos būdas susijęs su religija – kiek Dievas turėjo fantazijos sukurti tiek skirtybių. Netikintieji į Dievą gali kvestionuoti evoliuciją ir pan. Aš dažnai akyse atrandu kosmoso platybes. Būdų žvelgti į nuotraukas yra nesuskaičiuojama galybė.

Kaip Jūs renkatės, kurias akis fotografuoti?

Tiesą sakant, labiau mane domina akių struktūra nei spalva. Specialiai nesirenku fotografuoti konkrečios akių spalvos savininkų, tačiau labai džiaugiuosi, jei abi jos – tiek akių struktūra, tiek spalva – yra įdomios.

Sakoma, kad akys – sielos veidrodis. Ar tikite tuo?

Visiškai sutinku su šia metafora, tačiau mano nuotraukos orientuotos parodyti ne dvasinius dalykus, įskaitant sielą, o fizinę akies struktūrą.

Ar akys, kurias fotografuojate, yra sveikos, ar turi savo istoriją?

Vienas asmuo, sergantis rainelės kolomboma, pamatęs mano darytas akių nuotraukas, kreipėsi su prašymu nufotografuoti ir jo akį. Tai labai reta liga, pasitaikanti vienam iš 10 000 žmonių. Mane tikrai labai nustebino gautas rezultatas. Taip pat dažnai mano mokiniai, kuriems vedu pamokas, supažindina mane su išskirtinių akių savininkais.

Dėkojame už pokalbį.

Pastaruosius 10 metų S. Manvelyanas fotografiją derina su mokytojo specialybe, vesdamas fizikos, matematikos, geometrijos ir astronomijos pamokas Jerevano Valdorfo mokykloje (angl. Yerevan Waldorf School), o jo laisvalaikis yra neatsiejamas nuo fotografavimo. Daugiau menininko darbų galite rasti: http://www.surenmanvelyan.com

Grįžti į naujienas