kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje
2021-12-03

Akies miežis gali byloti ir apie lėtinę ligą: kada sunerimti?

Paraudęs akies vokas, patinimas ir tarsi iš niekur atsiradęs diskomfortas – pirmieji kylančio miežio simptomai. Ką reiškia kylantis miežis, kokių jų būna bei ką daryti norint, kad jis kuo greičiau išnyktų ir nepasikartotų?

Miežis – pūlingas blakstienų maišelio ar riebalų liaukos uždegimas. Skiriami trys miežių tipai – išorinis, vidinis ir šaltasis miežis.

Pirminiai miežio simptomai – akies voko paraudimas, patinimas, skausmingumas čiuopiant tokį voką, beveik visada aptinkamas didesnis ar mažesnis skausmingas guzelis. Ilgainiui gali atsirasti skausminga viršūnėlė, iš kurios skiriasi pūliai. Jei miežis vidinis, gelsva viršūnėlė bus vidinėje voko pusėje, išorėje jos nesimatys. Retais atvejais voko patinimas gali būti labai stiprus, gali padidėti limfmazgiai ir pakilti temperatūra.

Susiję su kitomis ligomis

Kaip manodaktaras.lt portalui teigė Akių klinikos „Lirema“ akių ligų gydytoja mikrochirurgė Lolita Pošiūnienė, miežiai dažniau iškyla žmonėms, kuriems būdingas lėtinis vokų krašto uždegimas – blefaritas, kai vokų kraštai pleiskanoja, sustorėja, išryškėja riebalinės liaukutės.

„Šiuo atveju miežis gali vis kartotis toje pačioje vietoje. Blefaritai dažnesni žmonėms, turintiems riebesnę odą, sergant raudonaisiais spuogais ar seborėjiniu dermatitu“, – patirtimi dalijasi L. Pošiūnienė.

Miežio radimuisi yra labai svarbi ir imuninė sistema. Jai nusilpus, persirgus infekcinėmis ligomis ar trūkstant B grupės vitaminų, miežiai kyla dažniau.

„Reikėtų atkreipti dėmesį, jei ši problema kartojasi jauname amžiuje, tai gali būti cukrinio diabeto priežastis ir reikėtų nedelsti pasitikrinti“, – perspėja gydytoja.

Dažniausiai pasitaikantis yra išorinis miežis – ūmus pūlingas voko krašto riebalinės liaukos ar blakstienų folikulo uždegimas, kurį dažniausiai sukelia bakterija, vadinama stafilokoku.

„Tokiu atveju akies vokas patinsta, paburksta, o po kelių dienų tarp blakstienų atsiranda gelsva viršūnėlė, kuriai pratrūkus, išteka pūliai. Kalbant apie vidinį miežį, tai – voko kremzlės liaukos pūlingas uždegimas. Šis miežis būna skaudesnis, vokas labiau patinęs, o pratrūksta jis voko junginės pusėje arba pro liaukos lataką voko krašte“, – tikslina L. Pošiūnienė.

Mažiausiai skausmingas yra šaltasis miežis, susidarantis užsikimšus voko kemzlės liaukai. Jo atveju vokas gali šiek tiek patinti, paburkti. Paburkimui praėjus, gali būti apčiuopiamas neskausmingas guzelis.

Liaudiški metodai gali ir pakenkti

Atsiradus miežiui, gali būti skiriamas gydymas sausa šiluma – namuose galima išsivirti kiaušinį, bulvę. Suvyniotus į švarią audinio skiautę priglausti prie miežio ir laikyti po 10 min. 3–4 kartus per dieną.

„Jei atsiranda pūlinga viršūnėlė, šiluma padeda miežiui greičiau pratrūkti. Pašildžius reikėtų įlašinti ar įtepti gydytojo skirto antibiotiko ir steriliomis servetėlėm nuvalyti voko kraštą. Taip pat rekomenduojama akis plauti – tam puikiai tinka dirbtinių ašarų lašai. Jeigu kyla temperatūra ar didėja limfmazgiai, būtina kreiptis į gydytoją“, – pataria mikrochirurgė.

Jokiu būdu negalima dėti šiltų drėgnų kompresų, miežio spausti, ar kitokiu būdu, atsiradus pūlingoms viršūnėms, pradurti. Taip pat specialistai miežio atveju rekomenduoja nenaudoti kosmetikos ir makiažo. Itin svarbu laikytis asmeninės higienos.

Jeigu jaučiate diskomfortą ir miežis nepraeina, kviečiame registruotis vizitui telefonu: +37061595550 arba internetu: www.lirema.lt/registracija

Grįžti į naujienas