Lazerinė regos korekcija – efektyvi ir patikima procedūra, padedanti žmonėms pamiršti akinius ir kontaktinius lęšius bei mėgautis ryškiu regėjimu. Nepaisant akivaizdžios naudos, procedūra dėl nepakankamos ar neteisingos informacijos kartais dar vis apipinama mitais ir baimėmis.
Anot akių klinikos „Lirema“ optometrininkės Lauros Sytienės, baimės dažniausiai randasi dėl pacientų nežinojimo ar klaidingos informacijos, rastos internete, interpretacijos.
„Technologijos medicinoje sparčiai juda į priekį – lazeriai kalibruojami pagal individualų paciento regėjimą, veikia itin tiksliai, fiksuoja minimalius akių judesius, todėl akių korekcija lazeriu atliekama itin saugiai ir efektyviai“, – patirtimi dalijasi L. Sytienė.
1. „Bijau, kad procedūra bus skausminga.“
Optometrininkės teigimu, skausmo baimė yra viena iš stipriausių ir dažniausiai pasitaikančių – ypač kai akys yra vienas jautriausių mūsų organų ir nesame pratę, kad kas nors prie jų liestųsi.
„Vis dėlto šiuolaikinė lazerinė regos korekcija atliekama taikant vietinę nejautrą – pacientui į akis įlašinami specialūs nuskausminamieji lašai, dėl to procedūros metu nėra jaučiamas skausmas“, – užtikrina L. Sytienė.
Procedūros metu pacientas gali jausti šiek tiek spaudimo, lengvą diskomfortą dėl temperatūrų skirtumo, kol akis plaunama vandeniu, tačiau tai trunka tik akimirką.
„Pirmąsias paras po akių korekcijos gali pasireikšti perštėjimas, ašarojimas ar jautrumas šviesai, bet šie pojūčiai yra laikini ir greitai praeina naudojant lašus bei laikantis gydytojo nurodymų. Taip pat pooperacinis diskomfortas labai priklauso ir nuo pasirinkto metodo – FEMTO ir SMILE regos korekcijų atveju jis yra visiškai minimalus“, – teigia optometrininkė.
2. „Lazerio spindulys gali pakenkti akiai.“
Tai klaidinga nuostata, susijusi su neteisingu lazerio veikimo principo supratimu. Procedūros metu naudojamas eksimerinis arba femtosekundinis lazeris veikia tik akies paviršių, todėl procedūra yra ypač saugi.
„Tokio tipo lazeriai itin preciziškai paveikia viršutinį ragenos sluoksnį, pasikeičia ragenos gaubtumas ir laužiamoji geba. Šviesos spinduliai, perėję akies optinę sistemą, pradeda fokusuotis tinklainėje ir regėjimas pagerėja“, – aiškina specialistė.
Lazerio spindulys kontroliuojamas kompiuteriu ir neperžengia suplanuoto gydymo ribų – joks gilesnis akies audinys nėra liečiamas. Be to, lazeris turi saugos sistemas: jei akis netyčia juda, sistema automatiškai sustabdo veikimą ir lazeris sustoja. Taigi mintis, kad lazeris nuklys ar nudegins akį, yra visiškai neteisinga.
3. „Bijau, kad operacija nepavyks ar matymas pablogės.“
Tai suprantama baimė, nes regos korekciją lazeriu atliekame tikėdamiesi, kad regėjimas pagerės ir bus galima visam laikui pamiršti akinius ar kontaktinius lęšius. Vis dėlto, svarbu priminti, kad nuo pat procedūros atsiradimo pradžios yra atliekama labai daug tyrimų, pagrindžiančių lazerinės akių korekcijos patikimumą.
„Regos korekcijos lazeriu procedūros rodikliai yra labai aukšti. Pasauliniai tyrimai rodo, kad 96 proc. pacientų po dešimties metų vis dar džiaugėsi tuo pačiu regos aštrumu, kaip po operacijos. Žinoma, kaip ir bet kuri medicininė procedūra, lazerinė korekcija tinka ne visiems. Atliekame ją tik tuo atveju, kai tyrimai patvirtina, jog tai visiškai saugu ir bus pasiektas geras matymas“, – teigia L. Sytienė.
Jos teigimu, išsamių tyrimų metu vertinami individualūs regos rodikliai – ragenos storis, akių dugnas, bendra sveikatos būklė, pacientas supažindinamas su galimu rezultatu, todėl gali jaustis visiškai ramus.
4. „Bijau, kad procedūra gali pridaryti žalos.“
Kai kurie pacientai bijo, kad po regos korekcijos lazeriu gali išsivystyti komplikacijos ar kad po kelerių metų regėjimas vėl pablogės, tačiau prieš atliekant operaciją, pacientui duodamos aiškios instrukcijos, kaip elgtis pooperaciniu laikotarpiu, todėl ši rizika yra sumažinama iki minimalios.
„Svarbu ne tik tai, kaip atliekama lazerinė akių korekcija, bet ir kaip pacientas elgiasi pooperacniu periodu. Daugelis tinkamai lašina lašus ir saugosi vietų, kur didesnė infekcijų rizika, tokiu atveju akių gijimas būna tikrai labai sklandus, kitiems jis gali trukti ilgiau, nes organizmas lėčiau tvarkosi su gijimo procesu, tačiau matymo rezultatas vis tiek pasiekiamas toks pat“, – teigia optometrininkė.
Bėgant metams, akyse gali atsirasti su amžiumi susijusių pokyčių – pavyzdžiui, presbiopija (blogėjantis matymas iš arti po 45–erių), tačiau tai nėra susiję su pačia korekcijos procedūra.
„Lazerinė akių korekcija nekeičia akių lęšio – pagrindinės presbiopijos priežasties. Be to, jei laikui bėgant regėjimas ir pasikeistų, daugeliui pacientų gali būti atliekama pakartotinė procedūra“, – drąsina L. Sytienė.
5. „Nežinau, kaip reaguosiu psichologiškai.“
Kartais žmonės jaučia nerimą ne dėl pačios procedūros, o dėl minties „ką darysiu, jei kažkas nutiks“, pakankamai atsipalaidavę bijo prarasti situacijos kontrolę ar nualpti.
„Tai visiškai natūrali reakcija. Dėl to svarbu pasiruošti ne tik fiziškai, bet ir emociškai – pirmiausia pasitikėti specialistu, prieš tai klausti visko, kas neramina. Pacientas prieš procedūrą gauna raminamąją tabletę, o mikrochirurgas visada informuoja pacientą apie kiekvieną žingsnį ir paaiškina, kaip elgtis prieš, per ir po operacijos. Kai nebelieka nežinios, pacientai nebesijaudina“, – užtikrina L. Sytienė.
Anot jos, beveik visi atvyksta nerimaudami, nes regos korekcija lazeriu yra išskirtinis, gyvenimą keičiantis įvykis, kuris nutinka pirmą kartą, tačiau mikrochirurgai šias operacijas atlieka kasdien, tūkstančiais per metus, yra įgudę ir pasiruošę visoms įmanomoms situacijoms.
„Anais metais savo klinikų tinkle atlikome daugiau nei 12 000 regos korekcijų lazeriu, dirbame ir su pačiais sudėtingiausiais atvejais, tad pacientai gali jaustis visiškai ramūs ir saugūs – užtikriname ne tik kokybiškas paslaugas, bet ir empatišką bei individualų rūpestį kiekvienu pacientu“, – apibendrina optometrininkė.
Užpildykite nemokamą anketą ir gaukite atsakymą, ar regos korekcija lazeriu Jums galima.