Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žydėjimu kai kuriuos gali pradėti kankinti ir nemalonūs simptomai – sezoninė akių alergija. Ji ne tik sukelia diskomfortą, bet gali paveikti ir regėjimo kokybę bei kasdienę veiklą. Kaip nuo jos apsisaugoti, o, jai ištikus, gydyti?
Intensyviai žydintys medžiai, žolės ir augalai, skleidžiantys žiedadulkes, tampa pagrindine sezoninės alergijos priežastimi. Imuninė sistema, suvokdama žiedadulkes kaip priešus, išskiria histaminą – medžiagą, sukeliančią uždegimą ir nemalonius simptomus.
Anot akių klinikos „Lirema“ akių ligų gydytojos Ievos Sabonaitienės, šios mikroskopinės dalelės lengvai nusėda ant odos, drabužių, o svarbiausia – patenka į akis.
„Be žiedadulkių, alerginę reakciją gali sukelti ir kiti aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, pelėsio sporos ar dulkių erkės, kurios pavasarį suaktyvėja dėl didesnės drėgmės. Taip pat verta žinoti, kad kai kurie žmonės jautriau reaguoja į oro taršą, ypač miestuose, kur žiedadulkių ir teršalų derinys gali stiprinti alergijos simptomus“, – teigia oftalmologė.
Varginantys simptomai
Akių alergija dažniausiai paveikia abi akis vienu metu, o simptomai gali būti labai įvairūs – nuo lengvo niežėjimo iki stipraus uždegimo.
„Intensyvus niežulys yra vienas pirmųjų alergijos požymių. Žmonės dažnai nesąmoningai trina akis ir taip labiau pažeidžia jų paviršių bei padidina infekcijų riziką. Kartu su niežuliu, dėl kraujagyslių išsiplėtimo akyse bei histamino išsiskyrimo, atsiranda paraudimas bei ašarojimas“, – simptomus vardija I. Sabonaitienė.
Anot gydytojos, alerginė reakcija dažnai sukelia skysčių kaupimąsi aplink akis, todėl vokai gali atrodyti patinę, apsunkę ar sunkiai merktis.
„Svetimkūnio pojūtis, tarsi akyse būtų smėlio ar dulkių, ar padidėjęs jautrumas šviesai, kai tampa sunku vairuoti, dirbti kompiuteriu ar būti lauke, skausmas ar deginimo jausmas, pasireiškiantis tik vienoje akyje ar labai stipriai, gali būti nebe standartinė alergija, o stipresnė alerginė reakcija ar net infekcija, kurią būtina valdyti“, – patirtimi dalijasi specialistė.
Visiškai pasveikti sudėtinga, bet įmanoma
Sezoninė akių alergija – ne tokia liga, kurią galima greitai išgydyti natūraliai, kaip peršalimą ar virusines infekcijas, tačiau, imantis priemonių, alergiją įmanoma suvaldyti.
„Ji kyla dėl įgimto ar išsivysčiusio imuninės sistemos polinkio reaguoti į tam tikrus aplinkos dirgiklius – šiuo atveju, žiedadulkes, bet laiku reaguojant, gali būti puikiai valdoma. Simptomai gali silpnėti ir su amžiumi – kai kurių žmonių imuninė sistema laikui bėgant tampa mažiau jautri tam tikriems alergenams, tad alergijos požymiai sumažėja arba net išnyksta“, – teigia I. Sabonaitienė.
Nors alergija ir nėra visiškai išgydoma, bet dauguma žmonių gali sėkmingai suvaldyti simptomus naudodami profilaktines priemones ir laiku taikydami gydymą, pavyzdžiui, antihistamininius akių lašus pradėdami naudoti dar prieš prasidedant žiedadulkių sezonui ar iš anksto pasiruošdami sau tinkamą aplinką.
„Vienintelis būdas iš esmės gydyti alergiją, o ne tik slopinti simptomus – kai žmogui reguliariai skiriamos mažos alergenų dozės, kad imuninė sistema pamažu priprastų ir nustotų reaguoti. Gydymas trunka kelerius metus, tačiau gali ženkliai sumažinti ar net panaikinti alergijos simptomus“, – tvirtina I. Sabonaitienė.
Patarimai, kaip alergiją kontroliuoti
Nors žiedadulkių visiškai išvengti beveik neįmanoma, tam tikri įpročiai gali itin sumažinti jų poveikį ir apsaugoti akis.
„Saulėtomis ir vėjuotomis dienomis alergiškiems žmonėms reikėtų vengti būti lauke. Žiedadulkių koncentracija ore būna didžiausia anksti ryte ir saulėtu oru, todėl, jei įmanoma, planuokite veiklas lauke vakare ar po lietaus, kai žiedadulkių kiekis ore sumažėja“, – teigia I. Sabonaitienė.
Anot gydytojos, sumažinti simptomus padeda ir uždaryti langai, kad žiedadulkės nesklistų patalpose.
„Namuose galima naudoti oro kondicionierius su specialiais filtrais, kurie padeda sulaikyti alergenus, taip pat oro drėkintuvus, palaikančius švarią ir tinkamai drėgną namų aplinką, kas itin svarbu alergiškiems žmonėms. Vienas svarbiausių dalykų – nešioti saulės akinius, sukuriančius fizinį barjerą tarp akių ir alergenų, sumažinančius žiedadulkių patekimo tikimybę į akis“, – primena oftalmologė.
Pajutus simptomus taip pat galima pradėti dažniau naudoti dirbtines ašaras, kurios padeda mechaniškai pašalinti alergenus nuo akių paviršiaus, drėkina akis ir mažina dirginimą.
„Padėti gali ir antihistaminiai akių lašai, mažindami histamino poveikį jie silpnina niežulį, paraudimą ir ašarojimą. Paprastai jų poveikis pasireiškia greitai – per kelias minutes. Stiprioms alerginėms reakcijoms mažinti gali būti skiriami ir kortikosteroidų lašai. Visais atvejais gydymo schema turi būti apibrėžta gydytojo, patiems neeksperimentuojant“, – apibendrina gydytoja.
Vizitui galite registruotis telefonu: +37061595550 arba internetu.