kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje
Asta Bakaitienė su smuiku po operacijos
2019-03-05

Po kataraktos operacijos mokytoja pamiršo ir akinius skaitymui

#PabėkNuoAkinių

Geriausia dovana sau, kuri man iki šiol leidžia dirbti mylimą darbą ir mėgautis laisvalaikiu. Taip kataraktos operaciją vadina muzikos pedagogė Asta Bakaitienė. Simboliškai rugsėjo 1-ąją 70 metų jubiliejų atšventusi Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos smuiko mokytoja šia proga atostogavo toli nuo Lietuvos. Kruiziniu laivu ji  keliavo po Viduržemio jūrą. Ten ji taip pat mėgavosi kiekviena atostogų akimirka, kai gali gerai matyti.

Asta Bakaitienė po kataraktos operacijos akių klinikoje Lirema

„Nuostabu, kad gerai matau be jokių akinių. Tiek į tolį, tiek iš arti“, – džiaugiasi A.Bakaitienė, kuriai prieš penkerius metus Akių chirurgijos klinikoje „Lirema“ buvo atliktos abiejų akių kataraktos operacijos ir susidrumstę lęšiukai buvo pakeisti dirbtiniais – taip vadinamais trifokaliniais lęšiais. Būtent šie modernūs trijų židinių lęšiai sukurti taip, kad leidžia gerai matyti be akinių visais atstumais – ir į tolį, ir iš arti, ir vidutiniu atstumu, todėl suteikia žmogui didžiausią regėjimo laisvę.

Retai poliklinikoje apsilankydavusi energinga moteris apie kataraktos grėsmę sužinojo tuomet, kai ir su akiniais, kuriuos daug metų nešiojo dėl trumparegystės, ėmė blogai matyti. Nebematė gatvėje troleibuso numerio, nepažino žmonių. Ką jau kalbėti apie muzikos mokytojo darbą, kuriame svarbi tiksliai sugrota kiekviena nata.

Katarakta akies lęšiuko skaidrumo sumažėjimas, būdingas vyresnio amžiaus žmonėms, kai regėjimui nusilpus,  atskiriama tik šviesa nuo tamsos, ar visiškai apankama, o vienintelis efektyvus šios ligos gydymo būdas – kataraktos operacija, todėl A.Bakaitienė suskubo ieškoti pagalbos.

„Akių gydytojai neslėpė – mano regėjimas staigiai blogėjo, todėl net nedvejojau dėl operacijos. Juk akys – svarbiausias dalykas. Labai džiaugiuosi, kad tuomet pakliuvau į geriausias rankas – mano regą patikrino  gydytoja Lina Socevičienė,“ – prisiminė A.Bakaitienė.

Moteris anuomet šiek tiek nerimavo, dėl nežinios, kas laukia po operacijos. Tačiau nerimas išsisklaidė jau kitą dieną, kai buvo nuimtas po operacijos akį dengęs tvarstis. „Mačiau į tolį ir skaičiau be akinių!”, – lig šiol džiugią nuostabos akimirką prisimena pedagogė.

Asta Bakaitienė gamtoje (po kataraktos operacijos akių klinikoje Lirema)

Kataraktos operacija nebuvo sunki – buvo sukelta vietinė akies nejautra, o pati operacija tetruko dvidešimt minučių. Netrukus moteriai buvo atlikta ir antrosios akies kataraktos operacija.

Laukia kataraktos operacija? Svarbiausia – išsirinkti lęšius!

Nors Valstybinė ligonių kasa senjorams kompensuoja bazinę lęšiukų kainą, besiruošdama kataraktos operacijai, mokytoja A.Bakaitienė pasirinko tokius, už kuriuos teko mokėti – trifokalinius lęšius. Tai aukščiausios klasės trijų židinių lęšiai sukurti taip, kad leidžia gerai matyti be akinių visais atstumais – ir į tolį, ir iš arti, ir vidutiniu atstumu. Todėl regėjimo laisvė didžiausia – ne tik vairuojant, skaitant, bet ir dirbant kompiuteriu. Tad šiandien mokytoja A.Bakaitienė mato geriau nei kai kurie jos mokiniai, pamokai prasidėjus, pabalnojantys nosį akiniais.

Kataraktos operacijos metu regėjimą galima koreguoti keturių tipų lęšiais: trifokaliniais, asferiniais, toriniais ir paprasčiausiais baziniais.

Bazinius lęšius pacientui kompensuoja ligonių kasos. Sferinis sulankstomas lęšis leidžia matyti vienu nuotoliu – į tolį. Skaitymui reikalingi akiniai. Akių chirurgijos klinika „Lirema“ yra sudariusi sutartis su Teritorinėmis ligonių kasomis, todėl pacientams, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), ši operacija nieko nekainuoja.

Geresnei regos kokybei patariama rinktis asferinius lęšius. Kataraktos operacija implantuojant asferinį lęšį ryškesniam matymui į tolį užtikrinti. Skaitymui reikalingi akiniai. Dėl fizikos dėsnių įprastuose sferiniuose lęšiuose susidaro aberacijų, dėl ko iškraipomas vaizdas. Asferinio lęšio paviršius sukurtas taip, kad po implantacijos regėjimas tampa aštresnis, geriau matomi kontrastai ir spalvos.

Kenčiantiesiems dėl astigmatizmo regėjimo problema gali būti išspręsta implantuojant torinius – astigmatizmą koreguojančius intraokulinius lęšius. Skaitymui tuomet reikalingi akiniai.

Gydytojos Lina Socevičienės komentaras

Akių gydytoja - mikrochirurgė Lina Socevicienė

Ruošiantis kataraktos operacijai ir renkantis lęšius,  svarbu žinoti, kad yra ne vien baziniai, bet ir brangesni, užtikrinantys geresnę matymo kokybę, galimybę gyventi ne akinių – koreguojantys  refrakcijos ydas. Tokie lęšiai apsaugo nuo antrinės kataraktos vystymosi, nekeičia savo padėties akyje ir nesukelia nepatogumų. Tačiau ne vien lęšiukas nulemia matymą. Svarbi ir kitų ligų ankstyva diagnostika ir gydymas.

Kataraktos simptomai:

  • regėjimas pradeda pamažu blogėti;
  • vaizdas tampa lyg pro rūką;
  • spalvos tampa gelsvesnės;
  • nebetinka senieji akiniai ar tenka juos dažnai keisti;
  • akina ryški šviesa;
  • sunku vairuoti tamsiu paros metu;
  • žiūrint viena akimi atsiranda dvejinimasis.

 

PLAČIAU APIE KATARAKTOS OPERACIJĄ REGISTRUOTIS VIZITUI

Grįžti į naujienas