kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
traiskanos
2015-12-04

Iš kur ir kodėl atsiranda traiškanos

Tikriausiai kiekvienas po gero miego esame pabudęs su traiškanotomis akimis. Itin dažnai traiškanų turi naujagimiai – jų akys nuolat gamina ašaras ir būtent tai yra mažųjų traiškanų priežastis. Vis dėlto suaugusiųjų akys gali traiškanoti ir dėl kitų priežasčių.

Traiškanos dažniausiai susidaro iš bakterijų, bandančių patekti į akis iš makiažo likučių, riebios odos ir kitokių nešvarumų, druskos, liekančios ant odos po ašarų. Kita dažna priežastis – bakterinis konjunktyvitas. Nors ši sąvoka ir gali skambėti baisiai, tai – nieko labai blogo ir rimto. Bakterinis konjunktyvitas gali būti infekcinis, labiau žinomas kaip akių paraudimas, arba gali būti nebakterinis. Pastarasis reiškia, kad akyje nėra jokios infekcijos, bet akys yra sudirgusios dėl alergijų ar išorinių dirgiklių, kurie patenka į akį. Dėl bakterinio konjunktyvito akys tarsi kovoja su infekcija ar alergija, išoriniais dirgikliais, atsiranda daugiau išskyrų, iš kurių ir formuojasi traiškanos.

Abiem bakterinio konjunktyvito atvejais (bakteriniu arba nebakterinių) akys su dirgikliais kovoja ir išskyras gamina apie dešimt dienų. Vėliau tai praeina savaime arba naudojant akių lašus. Pasitaiko atvejų, kai ryte atsikėlus traiškanų būna tiek daug, kad blakstienos sulimpa ir neišeina atsimerkti. To išsigąsti nereikėtų, paprasčiausiai užmerktas akis ramiai pavalykite šiltu steriliu medžiagos gabalėliu (nosine, šluoste), kol traiškanos ištirps ir galėsite jas nuvalę atsimerkti.

Dar viena dažna traiškanų susidarymo priežastis – senų kontaktinių lęšių nešiojimas. Senos ir nešvaros linzės skatina bakterijų ir virusų, grybų ir net amebų atsiradimą ir dauginimąsi mūsų akyse, dėl to susidaro daugiau traiškanų.

Jei didelis traiškanų kiekis kelia nerimą ir ilgai nepraeina, vertėtų kreiptis į akių gydytoją. Šis patars, kaip elgtis ir kokias priemones naudoti siekiant išvengti šio nemalonumo, dažniausiai mus kankinančio rytais.

Grįžti į naujienas