kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija

Akių ligos

Ragenos degeneracijos

Pirminės ragenos degeneracijos. Tai gana reti abipusiai, simetriški, daž­niausiai esantys ragenos centre įvairios formos padrumstėjimai be uždegi­mo požymių ir naujadarinių kraujagyslių. Jie nesusiję su jokia sistemine ar akių liga. Dažnai atsiranda trečiajame gyvenimo dešimtmetyje.

Etiologija. Paveldima dažniausiai autosominiu — dominantiniu būdu. Šioms ligoms priklauso juvenilinė cistinė ragenos epitelio, grūdėtoji, dėmė­toji, pynučių pavidalo, lašinė, užpakalinė polimorfinė ragenos degeneracija. Kad atskirtų nuo antrinių degeneracijų, kai kurie autoriai jas vadina distrofijomis.

Gydymas: keratoplastika.

Antrinės ragenos degeneracijos. Tai cheminiai ir histologiniai ragenos pakitimai, kurie atsiranda dėl amžiaus ar buvusių sunkių pačios ragenos ar kitų akies dalių uždegimų, traumų, operacijų ir sisteminių ligų.

    • Senatvinis ragenos žiedas, arcus senilis corneae, s. gerontoxon. Vyres­nių kaip 50 metų žmonių ragenos pakraštyje dažnai matyti 1—0,5 mm pločio pilkšvai baltas žiedas, kurio išorinis kraštas ryškiai atsiribojęs nuo likusios skaidrios ragenos juostelės, o vidinis laipsniškai pereina į skaidrią rageną. Kartais tokį žiedą turi jauni žmonės (arcus juvenilis) ir vaikai (embryotoxon). Tai regėjimui netrukdo. Gydyti nereikia. Svarbu skirti nuo pigmentinio žalsvai gelsvos ar rūdžių spalvos Kaizerio-Fleišerio (Kaiser-Fleischer) žiedo, atsirandančio ragenoje dėl vario kaupimosi jo sluoksniuose, sergant hepatolentikuline degeneracija (Vilsono liga). Gydy­ti reikia pagrindinę ligą.
  • Pūslinis keratitas, keratitis bullosa. Dėl nuolatinio ragenos paburkimo joje atsiranda įvairaus dydžio epitelio pūslelių. Jos didėja, pratrūksta ir vėl atsiranda. Akys skausmingos ir sudirgintos. Dažniausiai pasitaiko sergant lėtinėmis akių ligomis, ypač terminalinėje glaukomos stadijoje, po kiaurinių akių sužalojimų ar labai sudėtingų operacijų.Gydymas: jei yra regėjimo likutis, vartojami tokie pat vaistai kaip ir neuroparalyžiniams keratitams, jei akis akla, skiriamos retrobulbarinės alkoholio injekcijos, enukleacija.
  • Juostinė ragenos degeneracija — vokų plyšio srityje skersai ragenos ilgainiui atsiranda pilkai baltos spalvos juosta. Tai nusėdusios kalcio drus­kos. Dažniausiai būna aklose akyse, apakusiose dėl lėtinių iridociklitų po traumų, nudegimų. Gali būti dėl hiperkalcemijos, kai padidėja prieskydinių liaukų veikla.Gydymas: jei akis akla ir sudirginta — enukleacija.