kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija

Akių ligos

Odenos ligos

Kaip ir kituose akies audiniuose, odenoje būna formavimosi anomalijų, uždegimų ir navikų.

Spalvos anomalijos:

  • Mėlyna odenasclera caerulea. Abiejų akių ode­na ne balta, o melsva. Odenos spalva priklauso nuo nenormalaus jos plonumo ir dėl to prasišviečiančios gyslainės. Mėlyna odena būdinga jungiamojo audinio sisteminei patologijai. Žmogus, turintis šios ligos požy­mius, dažnai būna kurčias, o jo kaulai — labai trapūs. Manoma, kad tai paveldima liga.
  • Melanozėmelanosis sclerae. Odenoje matyti tamsiai pilkos, rudos, melsvos dėmės. Gali taip pat būti vokų ir junginės pigmen­tacija. Įgimta melanozė dažniausiai būna vienpusė. Reikia skirti nuo krumplyno ir gyslainės melanoblastomos.
  • Geltaicterus. Įgyta pageltusi odena matyti bet kokios kilmės geltos atveju. Šis požymis atsiranda pačioje ligos pradžioje, kartais dar prieš ki­tus ligos simptomus ir išnyksta pasveikus.

Formos anomalijos:

  • Ektazijaectasia sclerae. Odeną nuolat vei­kia akispūdis. Jei jis nuolatos padidėjęs, odena išsitempia ir suplonėja, t. y. darosi ektatiška. Odenos ektazija dažniausiai pasitaiko įgimtos glau­komos atveju, taip pat po skleritų ir odenos pažeidimų.
  • Stafilomastaphyloma sclerae, — tai ribotas odenos suplonėjimas ir išsipūtimas. Stafilomos — tai tamsiai mėlyni, ploni, išsipūtę odenos plotai. Jei padidėjęs visas akies obuolys, pavyzdžiui, esant įgimtai glaukomai ar didelio laipsnio miopijai, ši liga vadinama totaline stafiloma. Dalinė stafiloma apima tik tam tikras akies obuolio vietas ir dažniausiai buria antrinės glaukomos, traumų ir skleritų padarinys. Dalinės stafilomos yra priekinės ir užpakalinės. Priekinė dalinė odenos stafiloma, esanti tarp ragenos ir krumplyno, vadinama interkaliarine. Krumplyno srityje esanti — krumplynine-ciliarine. Ekvatorinės stafilomos atitinka sūkurinių venų išėjimo į paviršių vietą ir yra už tiesiųjų išorinių raumenų prisitvirtinimo. Užpakalines dalines stafilomas galima nustatyti tik oftalmoskopuojant, jos yra tarp ekvatoriaus ir nervo disko, dažniausiai akytosios plokš­telės, lamina cribrosa, srityje. Jos būdingos didelio laipsnio trumpare­gystei.
    Esant priekinėms stafilomoms, akis ir nuo menkos traumos gali plyš­ti.

Gydymas: tik gresiant akies obuolio plyšimui — chirurginis, skleroplastika.