kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija

Akių ligos

Lęšiuko vystymosi anomalijos

Tai lęšiuko dydžio, formos ir lokalizacijos pakitimai.

Microphakiamažas akies lęšiukas, dažniausiai rutulio formos. Priekinė kamera pagilėjusi, pastebimas iridodonesis. Išplėtus vyzdį, matyti lęšiuko kraštai ir jo saitai. Jei toks lęšiukas yra centre, kartais jis gali įs­trigti į vyzdį ir dėl to prasidėti antrinė glaukoma.

Macrophakiadidelis akies lęšiukas. Priekinė kamera sekli, akomodacija silpna, regėjimo aštrumas susilpnėjęs. Kartais gali pakilti akispūdis. Diagnozę padeda nustatyti biomikroskopija ir tyrimas ultragarsu. Labai reta augimo anomalija — įgimta afakija, aphakia congenita. Iš įgimtų lęšiuko formos pakitimų minėtinas lenticonus lęšiuko prieki­nis arba užpakalinis paviršius išsigaubęs lyg konusas. Priekinį lentikonusą galima pamatyti tiriant šoniniu apšvietimu, užpakalinį — biomikroskopuojant. Esant lentikonusui, refrakcija sutrikusi — centrinėje dalyje refrakcija miopinė ir kartu yra netaisyklingas astigmatizmas.

Coloboma lentisšvarpla — lęšiuko dalies, dažniausiai apatinio segmento defektas. Priežastis — lęšiuko saitų hipoplazija. Neretai drauge būna rainelės ir gyslainės koloboma.

Ectopia lentisįgimtas lęšiuko pasislinkimas, dažniausiai paveldi­mas, kaip šeimyninio kaulų ir raumenų sistemos ligos simptomas (Marfano liga). Tokių žmonių rankų ir kojų distalinės falangos ir galūnės ilgos (aranodaktilija), jie aukšto ūgio, silpnų sąnarių, sutrikusios endokrininių hormonų apykaitos. Abiejų akių lęšiukų padėtis netaisyklinga. Daž­niausiai jie pakrypę į viršų ir vidų, arba į viršų ir išorę, subluxatio lentis, refrakcija miopinė. Lęšiuko saitų hipoplazija senstant dar la­biau išryškėja. Gali komplikuotis stiklakūnio išvarža, lęšiukas išnirti į priekinę akies kamerą arba į stiklakūnį, formuojasi katarakta, antrinė glaukoma. Mato žmogus kur kas blogiau. Esant komplikacijoms operuojama.

Marčezanio sindromas paveldimas dominantiškai ir recesyviai. Sergan­čio žmogaus ūgis žemas, krūtinė plati, galūnės trumpos, rankų pirštai taip pat trumpi. Lęšiukai rutulio formos, maži, raiščiai blogai susiformavę. Lęšiukas gali įstrigti į vyzdį ir dėl to žmogus suserga antrine glaukoma, jis vis blogiau mato. Tokiais atvejais lęšiuką tenka šalinti.