kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija

Akių ligos

Junginės navikai

Junginės navikai gali būti įgimti, įgyti, gerybiniai ir piktybiniai.

I. Gerybiniai  navikai.

1. Įgimti navikai.

  • Dermoidascystis dermoides, kietas, gelsvas, apskritas iškilimas, dažniausiai randamas lateralinėje junginės dalyje (XXI pav.). Histologiš­kai sudaryta iš ektodermos elementų (odos ir plaukų).

Gydymas: chirurginis (pašalinti naviką).

  • Pigmentinis apgamasnaevus pigmentosus. Dažniausiai būna lateralinėje akies obuolio junginės dalyje netoli limbo. Tai truputį iškilęs, gelsvas ar rudas (priklausomai nuo pigmento kiekio) darinys.

Gydymas: jei navikas didėja, jį reikia pašalinti, nes gali supiktybėti.

  • Hemangioma. Kraujagyslių navikas raudonos ar melsvos spalvos, kartais pradeda didėti. Lokalizuojasi dažniausiai akies obuolio junginėje. Gali būti peraugęs ir voką.

Gydymas: kriokoaguliacija, diatermokoaguliacija ar navikas pašali­namas.

2. Įgyti navikai.

  • Cistoscystis conjunctivae. Dažniausiai būna retencinės junginės liaukų cistos. Gali jų atsirasti ir po operacijų, kai į junginės žaizdą patenka epitelio ląstelių.

Klinika: skaidri, gelsva ar pilkšva pakilusi pūslelė.
Gydymas: visiškai pašalinti cistą.

  • Papilomos. Pakilęs nelygaus paviršiaus rausvas darinys. Dažniau­siai būna prie limbo. Skirtingai nuo vėžio papiloma yra paslanki. Negy­doma gali suvėžėti.

Gydymas: pašalinti naviką.

II. Piktybiniai navikai.

  • Vėžys, carcinoma. Dažniausiai būna netoli limbo. Navikas blyškiai rožinis, pakilęs, jo paviršius nelygus, grublėtas, kai kur išopėjęs. Pro ode­nos skylutes navikas skverbiasi į akies vidų.

Gydymas: chirurginis — visiškai pašalinti naviką. Jei jis peraugęs į akies vidų — akies obuolio enukleacija, jei į akiduobę — akiduobės egzenteracija. Tuomet reikia skirti ir spindulinę terapiją.

  • Melanoma. Dažniausiai išauga iš pigmentinio apgamo. Navikas pakilęs, grublėtas, rudas (rečiau be pigmento). Metastazuoja į kitus orga­nus.

Gydymas: kaip ir junginės vėžio.