kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija

Akių ligos

Akiduobės navikai

Akiduobės navikai sudaro 25—30% visų oftalmoonkologinių ligų. Kaip ir kituose orga­nuose, jų būna gerybinių ir piktybinių.

Pirminiai akiduobės navikai. 85% atvejų jie gerybiniai. Tai navikai, augantys iš akiduobės au­dinių, — dermoidinės cistos (įgim­tos), hemangiomos, fibromos, neurofibromos, osteomos, meningeomos, gliomos, mišrūs aša­rų liaukos navikai, sarkomos.

Antriniai akiduobės navikai. Jie perauga į ją iš aplinkinių organų. Tai veido daubų osteomos ir karcinomos, pleištakaulio meningeomos ar smegenų glioblastomos, vokų ir junginės karcinomos, kraujagyslinio dangalo melanoblastomos, tinklainės gliomos.

Metastaziniai navikai — tai bron­chų, prostatos, krūties, inkstų, kepenų ir kitų organų karcinomos, kurias į akiduobę atneša kraujas.

Simptomai. Svarbiausias visų akiduobės navikų požymis yra di­dėjantis išverstakumas, riboti akies judesiai ir patinę vokai. Reponuoti akies obuolio į orbitą esant navikui nepavyksta. Išverstakumo didėjimo greitis priklauso nuo proceso gerybiškumo. Piktybinių navikų visi simpto­mai labai greitai progresuoja. Vėliau gali atsirasti regos nervo disko ede­ma, jo atrofija, klostelės tinklainėje, pasikeisti refrakcija, pakilti akispūdis, išopėti ragena. Šie požymiai įvairuoja priklausomai nuo proceso po­būdžio ir lokalizacijos. Labai dažnai išverstakumas yra vienintelis akiduo­bės naviko simptomas.

Diagnozei padeda: apžvalginė ir kontrolinė rentgenografija, karotidinė angiografija, echografija-skenavimas, kompiuterinė tomografija, radioizotopinė diagnostika. Tikslią diagnozę galima nustatyti tik ištyrus histologiškai.

Skirti nuo mukocelės, limfogranulomatozės, limfinės leukemijos, Hando-Šiulerio-Christiano (Hand-Schüller-Christian) ligos, tariamųjų navikų.

Gydymas: chirurginis, gerybiniai navikai šalinami orbitotomijos būdu — paliekant akies obuolį. Piktybiniai — ekzenteracijos metodu, pašalinant visą orbitos turinį. Jiems taikomas spindulinis ir chemoterapinis gydymas. Jei piktybinis navikas peraugęs į gretimus organus, rekomenduojamos kombinuotos operacijos kartu su neurochirurgais ar otorinolaringologais.